Skażona woda. Alert RCB i specjalne punkty dystrybucji

Mieszkańcy miejscowości zaopatrywanych przez wodociąg Kumelsk otrzymali alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W komunikacie ostrzeżono, że woda nie nadaje się do spożycia ani przez ludzi, ani przez zwierzęta. Władze gminy Kolno uruchamiają punkty wydawania wody pitnej i sanitarnej.

Chromowany kran i metalowy zlew kuchenny, symbolizujące problem skażonej wody niezdatnej do spożycia. Artykuł na naszym portalu informuje o alerice RCB i punktach dystrybucji bezpiecznej wody w gminie Kolno. Konieczność monitorowania komunikatów w związku z kryzysem wodnym.
Autor: Wygenerowane przez AI

Alert RCB został rozesłany do osób przebywających na terenie powiatu kolneńskiego w województwie podlaskim. Jego treść brzmi:

„UWAGA! Woda niezdatna do spożycia przez ludzi i zwierzęta. Dotyczy miejscowości zaopatrywanych w wodę z wodociągu Kumelsk. Śledź komunikaty Urzędu Gminy Kolno.”

Służby apelują o bezwzględne stosowanie się do zaleceń i śledzenie kolejnych informacji publikowanych przez samorząd.

Czytaj też: Groźny pożar dostawczaka. W aucie eksplodowały butle z gazem

Gdzie będzie można odebrać wodę?

Wójt gminy Kolno Józef Bogdan Wiśniewski poinformował o organizacji dystrybucji wody dla mieszkańców. We wtorek, 23 czerwca, w godzinach od 13:00 do 15:00 będzie ona wydawana w remizach:

  • OSP Lachowo,
  • OSP Zaskrodzie,
  • OSP Wykowo,
  • OSP Kumelsk.

Każda osoba będzie mogła otrzymać od jednej do dwóch pięciolitrowych butelek wody pitnej.

W tych samych lokalizacjach dostępna będzie także woda przeznaczona do celów sanitarnych. Mieszkańcy powinni zabrać własne pojemniki do jej transportu.

Dowóz dla potrzebujących

Osoby, które nie są w stanie samodzielnie odebrać wody, mogą zgłosić taką potrzebę do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej pod numerem telefonu 86 278 26 31. Po otrzymaniu zgłoszenia woda zostanie dostarczona bezpośrednio do miejsca zamieszkania.

Czytaj też: Ważna decyzja w sprawie matki i siostry rodzeństwa, które przez ponad 15 lat żyło w izolacji

Zabezpieczono również potrzeby hodowców

Gmina przewidziała także wsparcie dla właścicieli zwierząt gospodarskich. Woda dla zwierząt będzie dostępna w punkcie poboru przy OSP Czerwone. W szczególnych przypadkach możliwe będzie również zorganizowanie jej transportu do gospodarstw.

BIEDROŃ MOCNO: Odebranie Orderu to błąd, za który zapłacimy i my i Ukraina