Kolejna nowa inwestycja drogowa w Podlaskiem. Blisko 80 mln zł na obwodnicę Kolna

i

Autor: UMWP;Urząd Miasta Kolno Podpisano umowę na budowę obwodnicy Kolna

Inwestycje

Kolejna nowa inwestycja drogowa w Podlaskiem. Blisko 80 mln zł na obwodnicę Kolna

2024-05-29 8:04

Powstanie obwodnica Kolna na drodze wojewódzkiej 647 w woj. podlaskim. Jej budowa będzie kosztowała 77 mln zł. Władze samorządu województwa podpisały w Białymstoku umowę z wykonawcą inwestycji.

Wykonawcą będzie firma Trakcja SA. Obwodnica ma być gotowa w ciągu półtora roku. Dzięki inwestycji poprawi się przejezdność dróg w tym rejonie. Zwłaszcza w sezonie letnim, tworzą się tam długie korki z powodu dużego natężenia ruchu w stronę Mazur.

Wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Malinowski poinformował na konferencji prasowej, że obwodnica ma mieć ok. 5,5 km długości.

Blisko 80 mln zł na obwodnicę Kolna w Podlaskiem

Obwodnica będzie się zaczynać w okolicy skrzyżowania z drogą do miejscowości Pastorczyk, a kończyć na skrzyżowaniu z drogą do miejscowości Świdry i ma mieć kategorię drogi głównej przyspieszonej - wynika tak z wcześniejszych informacji urzędu marszałkowskiego w Białymstoku.

Marek Malinowski poinformował, że 44 mln zł na tę drogę to pieniądze z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, pozostałe pieniądze są z budżetu samorządu województwa podlaskiego.

Przetarg przeprowadził natomiast Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku.

Ogromne korki na trasie do Mazur. Nowa inwestycja w Podlaskiem usprawni ruch

Burmistrz Kolna Andrzej Duda powiedział, że korki koło Kolna tworzą się od maja do końca września.

- Wtedy ruch mamy ogromny, mamy potężne korki sięgające województwa warmińsko-mazurskiego (powiat kolneński graniczy z Warmią i Mazurami). Często sięgają 11 km, więc mamy bardzo duże utrudnienia na drodze krajowej nr 63, która prowadzi na Wielkie Jeziora Mazurskie, do Pisza, Giżycka, Orzysza - powiedział Duda. Dodał, że obwodnica na drodze 647 będzie w połowie częścią drogi 647, a w drugiej - drogi krajowej 63.

CZYTAJ TAKŻE:  315 mln zł na nową drogę w województwie podlaskim. To pierwszy odcinek kluczowej trasy

Burmistrz Kolna podkreślił także, że liczy na to, że wkrótce Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku na dokumentację brakującego ok. 3 km odcinka drogi. - I będziemy mieli dwie obwodnice miasta Kolno: wschód-zachód i północ-południe - powiedział Duda.

Starosta kolneński Tadeusz Klama zauważył z kolei, że obwodnica poprawi przejezdność w regionie, ale będzie też służyć dalszemu rozwojowi regionu

Obwodnica Chełmca otwarta