320 mln zł na kolejną nową drogę w Podlaskiem. Przebiegnie od granicy do granicy Polski

i

Autor: GDDKiA 320 mln zł na kolejną nową drogę w Podlaskiem. Przebiegnie od granicy do granicy Polski

Inwestycje

320 mln zł na kolejną nową drogę w Podlaskiem. Przebiegnie od granicy do granicy Polski

2024-06-06 16:07

Odcinek drogi ekspresowej S19 Białystok Północ-Dobrzyniewo będzie kosztować 320 mln zł. Chodzi o 9 km trasy w w woj. podlaskim. Wiemy kto zajmie się projektem i budową inwestycji. Podpisano umowę z jej wykonawcą.

Wspomniany odcinek to element tzw. północno-zachodniej obwodnicy Białegostoku.

Odcinek Białystok Północ (dawniej Sochonie) - Dobrzyniewo zbuduje firma Unibep SA z Bielska Podlaskiego. Wartość kontraktu to ponad 320,8 mln zł. We wtorek (14 maja) podpisano umowę w GDDKiA w Białymstoku.

Unibep, czyli wywodząca się z regionu firma, realizuje obecnie pięć inwestycji drogowych w Podlaskiem.

CZYTAJ TAKŻE:  Najdłuższa droga ekspresowa w Polsce jest na Podlasiu! Sprawdź, czy wiesz o którą trasę chodzi

Droga Białystok Północ-Dobrzyniewo gotowa w 2028 roku

Droga Białystok Północ-Dobrzyniewo powstanie wraz z węzłem drogowym Dobrzyniewo. Węzeł ten ma być dostosowany do obecnego przebiegu trasy. Zaplanowano m.in. budowę kilkunastu różnych obiektów inżynierskich. Inwestycja ma powstać do 2028 r.

W ramach tego kontraktu nie jest planowane podłączenie do tej trasy na węźle Dobrzyniewo obecnej drogi krajowej nr 65. Węzeł Dobrzyniewo powstanie na połączeniu dróg ekspresowych S8 i S19.

"W ramach zadania wybudowany zostanie węzeł Dobrzyniewo na skrzyżowaniu S19 z S16. Umożliwi wyprowadzenie ruchu w kierunku Ełku (S16) i węzła Białystok Zachód na S8 (kierunek Warszawa-Białystok), a z niego także, w przyszłości, na kierunek Białystok-Lublin (S19)" - wyjaśniła GDDKiA.

CZYTAJ TAKŻE: 315 mln zł na nową drogę w województwie podlaskim. To pierwszy odcinek kluczowej trasy

Prawie 200 km S19 w Podlaskiem

Dyrektor GDDKiA w Białymstoku przypomniał, że powstająca droga S19 będzie miała w Podlaskiem 177 km długości. Jej budowa jest podzielona na 15 odcinków, z czego obecnie 10 jest w fazie projektowania i budowy.

Np. na północ od Białegostoku od marca trwa budowa 10 km odcinka trasy S19 Krynice-Dobrzyniewo-Białystok Zachód. W fazie projektowania jest odcinek S19 Czarna Białostocka-Białystok Północ (13 km) i zaczynają się prace w ramach podpisanej we wtorek umowy na odcinek Białystok Północ-Dobrzyniewo.

Droga S19 zaczyna się przy (nieczynnym obecnie) polsko-białoruskim przejściu granicznym w Kuźnicy (Podlaskie) i biegnie w stronę Białegostoku (ma omijać miasto od północy i zachodu) i dalej na południe w stronę Lublina i Rzeszowa aż do granicy ze Słowacją w Barwinku. Łączna długość tej trasy to ok. 570 km.

ZOBACZ PONIŻEJ: Nowe wiadukty w Podlaskiem na trasie Rail Baltica

Odgadniesz, czy te miasta leżą w województwie podlaskim? [QUIZ]

Pytanie 1 z 11
Luboń to miasto znajdujące się w województwie podlaskim?
Koloseum - Marian Ziółkowski