Za truskawki zapłacisz tylko 8 zł za kilogram. Trzeba jednak spełnić ten warunek

i

Autor: pixabay.com Sezon na truskawki w tym roku skończy się nieco wcześniej.

ceny

Za truskawki zapłacisz tylko 8 zł za kilogram. Trzeba jednak spełnić ten warunek

2024-05-28 11:01

Rolnicy w Polsce coraz częściej korzystają z nowej praktyki. Ostatnio zyskuje ona na popularności. Chodzi o samozbiory. Farmerzy udostępniają swoje pole klientom. Ci natomiast sami zbierają rosnące tam owoce i dzięki temu płacą za nie mniej. Do uczestnictwa w samozbiorach zaprasza m.in. jedno z gospodarstw w Podlaskiem.

Samozbiory. Jakie owoce znajdziemy w ofercie?

Najbliższy samozbiór w woj. podlaskim odbędzie się 8 czerwca. Zaprasza na niego jedno z gospodarstw z Nowego Janowa. To pierwsza w tym roku okazja, by samodzielnie zebrać tam owoce. Jak podaje "Fakt", samozebrane truskawki będą kosztowały 8 zł za kilogram. Zebrać można będzie również maliny i jagodę kamczacką.

Propozycji tego typu jest znacznie więcej. Można je znaleźć w większości regionów Polski. Ogłoszenia widnieją na internetowych serwisach, a w nich w ofercie:

  • truskawki,
  • borówki,
  • jagody,
  • jabłka,
  • kukurydza,
  • słonecznik.

Kiedy szczyt sezonu na truskawki?

Na samozbiory przyjeżdżają zarówno osoby, które robią to w ramach rekreacji oraz takie, które chcą zaoszczędzić.

W sprzedaży pojawia się już coraz więcej polskich truskawek, jednak wciąż nie w takich ilościach, by ustabilizować ich ceny. Obecnie ceny truskawek na bazarach sięgają ok. 12-15 zł za kilogram.

Eksperci mają natomiast problem z określeniem, kiedy nastąpi szczyt truskawkowy. Okazuje się, że plantacje dają owoce w różnym czasie i w tym roku możliwe są "wysypy owoców". Jak ocenił Prezes Stowarzyszenia Plantatorów Truskawki Janusz Andziak, główny wysyp powinien nastąpić na przełomie maja i czerwca.

21 pytań dla wszechwiędzących. QUIZ z wiedzy ogólnej. Tylko prawdziwi geniusze zdobedą komplet punktów

Pytanie 1 z 21
W którym roku rozpoczęła się I wojna światowa?
Dni Truskawki w Korycinie. Bitwa Truskawkowa Korycin vs. Reszta Świata