Wszedł nowy mandat. 1500 zł kary od policji za jazdę bez tego dokumentu!

i

Autor: Podlaska Policja Wszedł nowy mandat. 1500 zł kary od policji za jazdę bez tego dokumentu!

Przepisy

Wszedł nowy wysoki mandat. 1500 zł kary od policji za jazdę bez tego dokumentu!

2024-07-18 9:02

W październiku 2023 roku weszły w życie duże zmiany w prawie. W konsekwencji od 1 stycznia 2024 mandaty są o wiele wyższe, a w latach kolejnych będzie tylko gorzej. Za jazdę bez jednego dokumentu zapłacisz nawet 1500 zł mandatu! O co konkretnie chodzi? Kto powinien szczególnie uważać? Dotyczy to najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

Spis treści:

  1. Nowy mandat od 20 października. Zmiany w prawie
  2. Czy można dostać mandat za brak karty rowerowej?
  3. Mandat za brak karty rowerowej 2024

Nowy mandat od 20 października. Zmiany w prawie

W piątek 20 października 2023 r. w Polsce weszły w życie nowe zasady w prawie drogowym. Chodzi o nieletnich użytkowników rowerów i hulajnóg elektrycznych. Teraz niepełnoletnie osoby, aby móc poruszać się nimi po mieście, muszą posiadać przy sobie odpowiednie uprawnienia. Dorośli mogą legitymować się dowodem osobistym, ale w przypadku nieletnich potrzebna jest karta rowerowa lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 lub T.

CZYTAJ TAKŻE: Polacy często zapominają o myciu tej części ciała. To siedlisko milionów bakterii!

Ile wiesz o ZUS? Sprawdź swoją wiedzę w tym quizie błyskawicznym!

Pytanie 1 z 18
Jakie jest rozwinięcie skrótu ZUS?

Czy można dostać mandat za brak karty rowerowej?

Sprawdzenie, czy posiadamy kartę rowerową nie będzie takie proste. Policja bowiem nie prowadzi takiego rejestru, a dyrektorzy szkolny powinni mieć rejestr wydawanych kart i pilnować danych do momentu, aż dany uczeń ukończy 18 lat. Problem w tym, że nie mają oni obowiązku przekazywania listy do służb. W związku z tym, policjanci, aby sprawdzić czy uczeń posiada kartę rowerową będą musieli udać się do wybranej placówki.

Mandat za brak karty rowerowej 2024

Od piątku 20 października 2023 policja i straż miejska za jazdę bez karty rowerowej może nałożyć dotkliwą karę finansową. Mandat za brak dokumentu wynosi aż 1500 złotych. I chociaż sprawdzenie czy dany uczestnik ruchu drogowego posiada kartę rowerową jest trudne, w przypadku jej braku policjant lub strażnik miejski ma obowiązek wystawić mandat.

Kierowcy w oku policyjnego drona! Posypały się mandaty
Listen on Spreaker.