Zmiany w przepisach ruchu drogowego
Jak przypomniał portal Prawo.pl, nowe przepisy obowiązują od 21 września i są konsekwencją sierpniowej nowelizacji ustawy o Rządowym Funduszu Dróg i innych ustaw, w tym ustawy „Prawo o ruchu drogowym”. Nowela m.in.:
- zmienia brzmienie wielu pojęć,
- wprowadziła nowy rodzaj przejścia dla pieszych – przejście sugerowane, czyli nieoznakowane miejsce umożliwiające przekraczanie jezdni, drogi dla rowerów i torowiska,
- nowe obowiązki pieszego przy przekraczaniu drogi dla rowerów.
„Nowelizacja pogmatwała wiele przepisów ustawy, a kierowca powinien wiedzieć, czy dane miejsce jest na przykład skrzyżowaniem czy nie jest, aby wiedzieć, jak ma się poprawnie zachować w danej sytuacji” - powiedział serwisowi Prawo.pl Mariusz Wasiak, ekspert z zakresu ruchu drogowego z Komendy Głównej Policji. Wniosek z tego jest dosyć oczywisty: nowych przepisów w 100 proc. nie rozumieją kierowcy, eksperci od ruchu drogowego, a nawet policjanci.
- Policja już skierowała do ministra infrastruktury pismo, wskazując na swoje wątpliwości i czeka na informację zwrotną” – dodał Wasiak.
Nowa definicja skrzyżowania
„Rewolucyjną zmianą jest to, że do tej pory skrzyżowaniem było miejsce, które przecina, łączy lub rozwidla dwie drogi. Teraz skrzyżowaniem stały się połączenia międzyjezdniowe. Czyli, jeśli na klasycznej drodze dwujezdniowej jest jakiś krótki odcinek zalany asfaltem służący do zawracania, to miejsce jest stało się skrzyżowaniem, nawet jeśli od tej drogi nie odchodzi żadna inna droga” – wskazał w rozmowie z Prawo.pl Tomasz Matuszewski, wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie.
Jak to teraz wygląda? Po zamianie definicji kwestie skrzyżowania ma definiować już nie sama jezdnia, a droga, czyli pojęcie szersze znaczeniowo, które po nowelizacji stało się bardziej szerokie.
Za co mandat w wysokości 1000 zł?
„Wiele przepisów zarówno ustawy Prawo o ruchu drogowym jak i rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych jest połączonych z faktem przejeżdżania przez skrzyżowanie. To jest na przykład związane z oznakowaniem, zakazem wyprzedzania na skrzyżowaniu” – wskazał Matuszewski.
Serwis przypomniał, że zgodnie z nowym taryfikatorem wyprzedzanie na skrzyżowaniu jest jednym z najsurowiej karanych wykroczeń – grozi za to mandat w wysokości 1000 zł i 10 punktów karnych. Poza tym, jak zauważył serwis Prawo.pl, łatwiej będzie też załapać punkty za przekroczenie prędkości. Wystarczy bowiem, że na tej drodze prędkość była podniesiona znakami.
Polecany artykuł:
Źródło: autokult.pl