Tu na Podlasiu najlepiej napisano maturę 2024. Sprawdź, gdzie mieszkają największe prymusy w regionie

i

Autor: pexels.com Tu na Podlasiu najlepiej napisano maturę 2024. Sprawdź, gdzie mieszkają największe prymusy w regionie

Edukacja

Tu na Podlasiu najlepiej napisano maturę 2024. Sprawdź, gdzie mieszkają największe prymusy w regionie

2024-07-19 10:05

Znamy już wyniki egzaminu maturalnego w województwie podlaskim. Pełne zestawienie można od wtorku sprawdzać na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, wraz z podziałem również na poszczególne miasta. Dzięki tym danym doskonale wiemy, gdzie na Podlasiu matura 2024 poszła najlepiej i najgorzej. Powód do dumy w województwie podlaskim ma jedno miasto.

Od wtorku 9 lipca można sprawdzać wyniki egzaminów maturalnych w całej Polsce, w tym również te dla województwa podlaskiego. Centralna Komisja Egzaminacyjna podała też średnie dla poszczególnych miast i miejscowości. Wszystko jest już zatem jasne, gdzie egzaminy przebiegły dobrze, a gdzie wyniki pozostawiają wiele do życzenia. Jedno miasto na Podlasiu to zbiorowisko prymusów! Tu matura 2024 poszła najlepiej. 

Egzamin Maturalny 2024

Do głównej majowej matury 2024 przystąpiło 245 966 tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych (148 779 absolwentów liceów, 95 678 absolwentów techników, 1509 absolwentów szkół branżowych II stopnia) – osoby te przystąpiły do egzaminów ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych.

Łącznie zdało ją 84,1% maturzystów. Największą zdawalnością cieszył się język obcy, a dokładnie język angielski (najczęściej wybierany język obcy), który zaliczyło 96% podchodzących do testu. Język polski zdało 95% osób, a matematykę 89% absolwentów.

W województwie podlaskim najsłabiej egzamin maturalny poszedł w powiecie łomżyńskim. Tam średni wynik z matematyki podstawowej wyszedł na poziomie 33 proc. A gdzie maturę 2024 napisano najlepiej?

QUIZ. Matura z języka polskiego 2024. Sprawdź na ostatnią chwilę, czy zdałbyś obowiązkową maturę

Pytanie 1 z 42
"Tango" Mrożka wpisuje się w estetykę:

Tu na Podlasiu najlepiej poszła matura 2024. Sprawdź, gdzie jest kraina prymusów

Województwo podlaskie w porównaniu do innych regionów Polski w pewnych kategoriach wypadło całkiem nieźle na egzaminie ósmoklasisty. Najlepiej młodym uczniom z Podlasia poszła matematyka - tutaj ich wyniki dały 7. miejsce w Polsce. Język polski natomiast to już 13. miejsce w skali kraju, język angielski 14. lokata. Najlepszą lokatę uczniowie z naszego regionu zajęli z egzaminu ustnego z języka polskiego (3. miejsce w Polsce), natomiast ustny język angielski dał 11. miejsce w kraju.

Jak natomiast rozpatrywać wyniki matur szczegółowo? Gdzie na Podlasiu egzamin napisało najlepiej? Według danych CKE regionem, gdzie matury 2024 poszły zdecydowanie dobrze, jest miasto Białystok. Uczniowie stolicy Podlasia maturę podstawową z matematyki napisali na poziomie średnio 67,57 proc., co plasuje cały region wysoko. Gorzej ten egzamin napisano chociażby w województwach: 

  • łódzkim,
  • opolskim,
  • warmińsko-mazurskim,
  • kujawsko-pomorskim,
  • zachodniopomorskim,
  • wielkopolskim. 

Tak samo dobrze w Białymstoku egzamin poszedł z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Średni procentowo wynik 79,95 proc. dał rezultat lepszy tylko od województwa świętokrzyskiego.

Kleosin to największa wieś w Podlaskiem. Ma najwięcej mieszkańców i leży obok Białegostoku

Matura z matematyki w Zespole Szkół Salezjańskich w Łodzi
Listen on Spreaker.