Wyniki matury 2024 w województwie podlaskim. Ten region napisał najgorzej w Polsce!

i

Autor: unsplash.com Wyniki matury 2024 w województwie podlaskim. Ten region napisał najgorzej w Polsce!

Edukacja

Wyniki matury 2024 w województwie podlaskim. Ten region napisał najgorzej w Polsce!

2024-07-19 10:08

Poznaliśmy już wyniki egzaminu maturalnego w województwie podlaskim. Pełne zestawienie można od rana sprawdzać na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, z podziałem również na poszczególne miasta. W związku z tym wiemy dokładnie, gdzie na Podlasiu matura poszła najlepiej i gdzie najgorzej. Wyniki nie są rewelacyjne szczególnie dla jednego regionu województwa podlaskiego.

Od wtorkowego poranka można sprawdzać wyniki egzaminów maturalnych w całej Polsce, w tym również w województwie podlaskim. Centralna Komisja Egzaminacyjna podała też średnie dla poszczególnych miast i miejscowości. Wiadomo już zatem, gdzie egzaminy przebiegły dobrze, a gdzie wyniki pozostawiają wiele do życzenia. Jest jedno miasto na Podlasiu, gdzie powodów do radości nie ma.

Egzamin Maturalny 2024

W 2024 roku maturę pisało ok. 263 000 uczniów szkół ponadpodstawowych. Maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego oraz dwóch ustnych: z polskiego i języka obcego. Do głównej majowej sesji maturalnej przystąpiło 245 966 tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych (148 779 absolwentów liceów, 95 678 absolwentów techników, 1509 absolwentów szkół branżowych II stopnia) – osoby te przystąpiły do egzaminów ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych.

Łącznie zdało ją 84,1% maturzystów. Największą zdawalnością cieszył się język obcy, a dokładnie język angielski (najczęściej wybierany język obcy), który zaliczyło 96% podchodzących do testu. Język polski zdało 95% osób, a matematykę 89% absolwentów.

Quiz językowy tylko dla odważnych. Sprawdź, czy mógłbyś pracować w radiu lub telewizji

Pytanie 1 z 10
Jak wypowiesz to słowo?

Tu na Podlasiu najgorzej poszła matura 2024

CKE przed południem podała dokładne dane zdawalności matur 2024 dla poszczególnych województw. Województwo podlaskie w porównaniu do innych regionów Polski w pewnych kategoriach wypadło całkiem nieźle na egzaminie ósmoklasisty. Najlepiej młodym uczniom z Podlasia poszła matematyka - tutaj ich wyniki dały 7. miejsce w Polsce. Język polski natomiast to już 13. miejsce w skali kraju, język angielski 14. lokata. Najlepszą lokatę uczniowie z naszego regionu zajęli z egzaminu ustnego z języka polskiego (3. miejsce w Polsce), natomiast ustny język angielski dał 11. miejsce w kraju.

My podobnie jak w przypadku wyników z egzaminu ósmoklasisty postanowiliśmy zajrzeć głębiej do statystyk matury 2024. I zobaczyliśmy, że jeden region województwa podlaskiego napisał bardzo źle. Mało tego, osiągnął najgorszy wynik w Polsce! Chodzi o powiat łomżyński, którego uczniowie uzyskali średni wynik z matematyki podstawowej 33 proc. Co ciekawe, stolica tego regionu: miasto Łomża z tego przedmiotu uzyskała prawie najwyższy wynik w całym województwie. 66,34 proc. to rezultat gorszy jedynie od uczniów z miasta Białystok.

Kleosin to największa wieś w Podlaskiem. Ma najwięcej mieszkańców i leży obok Białegostoku

Listen on Spreaker.
Matura 2023 z języka polskiego - technikum w Katowicach