Inwestycje

Stawy w centrum Białegostoku zagrożone? Plany dewelopera niepokoją mieszkańców

2025-02-25 10:59

Kolejny wieżowiec w Białymstoku miałby powstać nad samym stawem na osiedlu Mickiewicza. Na taką zabudowę nie pozwala obecny plan zagospodarowania przestrzennego. Na wykorzystanie odpowiedniej luki liczył jednak inwestor. Inwestycja została na razie zablokowana dzięki wysiłkom mieszkańców.

Historyczny staw w centrum Białegostoku zagrożony?

Teren w rejonie ulicy Mickiewicza i Podleśnej jest obecnie zagospodarowany. Stoi tam budynek, w którym mieści się bank Santander. Wcześniej, jeszcze w czasach PRL-u, w tym miejscu funkcjonował otwarty basen kąpielowy.

Chodzi o obszar bezpośrednio sąsiadujący ze skwerem ks. Henryka Szlegiera. To przestrzeń urządzona wokół historycznego stawu. Zbiornik, wraz z kolejnym po drugiej stronie ulicy, pochodzą z XVIII wieku. Powstały jeszcze za czasów Jana Klemensa Branickiego. Staw wraz z otoczeniem został zrewitalizowany przez miasto w 2020 roku. Inwestycja kosztowała 1,8 mln zł.

Białystok Radio ESKA Google News
Autor:

Plan zagospodarowania przestrzennego Białegostoku do wymiany?

Stawy znajdują się na działce należącej do miasta. Natomiast posesja, na której miałaby powstać nowa inwestycja to własność prywatna. Podlegają jednak miejskim planom zagospodarowania przestrzennego.

Te z kolei zakładają tam:

  • zabudowę usługową z obiektami i urządzeniami towarzyszącymi oraz zielenią urządzoną,
  • wysokość budynków do maksimum 10 metrów,
  • zakaz kondygnacji podziemnych.

CZYTAJ TAKŻE: Co dalej z wielką inwestycją w centrum Białegostoku? Miasto nie rezygnuje i ogłasza kolejny przetarg

Na osiedlu Mickiewicza może powstać ponad 30-metrowy wieżowiec. Deweloper ma konkretne plany

Inne plany ma jednak inwestor. Spółka Eurofirma Nieruchomości złożyła do miasta wniosek o tzw. zintegrowany plan inwestycyjny. To stosunkowo nowe narzędzie, dające inwestorom możliwość ingerencji w założenia urbanistów i proponowania własnych rozwiązań. Koniecznie jest bazowanie na studium miasta, ale zapisy w nim są obecnie dosyć ogólne.

Spółka zamierzała zatem wykorzystać sytuację i wybudować tam ponad 30-metrowy wieżowiec z mieszkaniami i garażem podziemnym i nawet 12 kondygnacjami. Złożyła do magistratu wniosek, który miał zostać rozpatrzony na najbliższej sesji rady miasta. Wtedy do akcji wkroczyli jednak okoliczni mieszkańcy.

Mieszkańcy osiedla Mickiewicza walczą przeciwko budowie wieżowca. "Katastrofalne skutki"

Najpierw wysłali list otwarty do radnych. Swój sprzeciw postanowili także wyrazić na poniedziałkowej sesji rady miasta (24 lutego). Pojawili się tam przedstawiciele mieszkańców, którzy swoje niezadowolenie wyrażali także w internecie. Tam społeczników wspierał również między innymi Karol Stefanowicz, znany w przestrzeni medialnej jako Kolorek.

Podczas sesji reprezentanci opozycjonistów nowej zabudowy przedstawili swoje argumenty. Wskazywano przede wszystkim na zaburzenie dobrego sąsiedztwa osiedla i znaczne obniżenie wartości sąsiednich nieruchomości.

Ważnym aspektem jest także znaczące naruszenie stosunków wodnych, które już obecnie są złe. Jak podkreślili mieszkańcy, skutki budowy wielopoziomowego garażu o powierzchni 8 tys. m2 mogą być katastrofalne. Okoliczny teren już wcześniej wymagał osuszania, a w stawie po stronie Atrium Biała obniżono poziom wody, ponieważ zalewała centrum handlowe.

CZYTAJ TAKŻE: Nie będzie biurowca koło dworca PKS w Białymstoku. Co powstanie tam teraz?

Zwrócono też uwagę ma fakt, że Białystok niedostatecznie chroni tereny zielone (raport NIK). A ta konkretna inwestycja nie zakłada w swojej przestrzeni zieleni. Dodatkowo, inwestor w ramach inwestycji dodatkowej proponuje zrewitalizowanie terenów zielonych nad stawem, chociaż te zostały już zrewitalizowane w ramach budżetu obywatelskiego przed pięciu laty.

Podkreślono również niewydolność ulicy Mickiewicza. Brak odpowiedniej liczby miejsc parkingowych i korki w godzinach szczytu. Te doskwierają mieszkańcom już obecnie, a mogłyby się tylko znacznie spotęgować wraz z tak dużą liczbą nowych mieszkańców.

Osiedle Mickiewicza obronione? To nie koniec walki

Ostatecznie po rozmowach projekt za wnioskiem radnych odesłano do wnioskodawcy.

Przedstawiciele osiedla uznali to za sukces. Są jednak świadomi, że to jedynie odkłada problem w czasie i czekają na dalsze propozycje inwestora. Zwracają się z prośbą o poszanowanie wspólnych interesów i zachowanie zgodności zabudowy z przeznaczeniem danego terenu.

QUIZ: Czy to dzielnica Białegostoku? Jak dobrze znasz osiedla stolicy województwa podlaskiego?
Pytanie 1 z 16
Która z tych dzielnic leży w Białymstoku?
Centrum Warszawy jak Nowy Jork! Kolejny wieżowiec rośnie w oczach