Rosja będzie zakłócała naziemną telewizję cyfrową w Polsce? Możliwy scenariusz

i

Autor: PAP/EPA/MIKHAIL TERESCHENKO / TASS HOST PHOTO AGENCY/ HANDOUT Rada Federacji Rosyjskiej pracuje obecnie nad specjalnym projektem. Jego pokłosiem mogą być zakłócenie telewizji w Polsce

Zakłócenia telewizji

Rosja będzie zakłócała naziemną telewizję cyfrową w Polsce? Możliwy scenariusz

2023-08-02 14:59

Rosja chce odejść od przestrzegania umów międzynarodowych dotyczących korzystania z częstotliwości telewizyjnych na obszarach przygranicznych. Przyczyną mają być działania "nieprzyjaznych krajów". Może to oznaczać zakłócenia telewizji na terenach przygranicznych Polski.

Rosyjski dziennik "Izwiestia" poinformował, że rosyjska Rada Rozwoju Gospodarki Cyfrowej (działająca przy Radzie Federacji) pracuje obecnie nad specjalnym projektem.

Rosja będzie zakłócała naziemną telewizję cyfrową w Polsce? Specjalny projekt

Ma to związek z porozumieniem Genewa 2006. Zgodnie z nim, kraje zobowiązują się do niekierowania anten na terytorium sąsiedniego państwa.

Według "Izwiestii", Federacja Rosyjska uważa, że "nieprzyjazne kraje" obecnie łamią postanowienia umowy i próbują ingerować w nadawanie rosyjskiej telewizji na obszarze przygranicznym. Zakłócają sygnał lub ustawiają sprzęt nadawczy w taki sposób, by Rosjanie mieszkający przy granicy, odbierali jedynie zagraniczne kanały.

Zakłócenia telewizji w Polsce? Zagrożone tereny przygraniczne

Projekt rosyjskiej Rady Rozwoju Gospodarki zakłada więc przeciwdziałanie tej rzekomej praktyce. Zapobiegać zakłóceniom można poprzez zwiększenie mocy nadajników i przestawienie anten. Doprowadziłoby to do naruszenia umów międzynarodowych i zakłóceń w państwach sąsiednich, ale pozwoliło jednocześnie na zapewnienie stabilnego odbioru w Federacji Rosyjskiej.

W praktyce Rosja może w najbliższym czasie skierować anteny zlokalizowane w obwodzie królewieckim w stronę Polski. Wtedy najprawdopodobniej doszłoby do zakłóceń odbioru kanałów naziemnej telewizji cyfrowej w północnych i północno-wschodnich regionach Polski.

Zobacz poniżej czego najbardziej boją się Polacy.

Warszawa przejęła rosyjską szkołę na Mokotowie. Rosjanie grożą odwetem!