Inwestycje

Remont Stacji Białystok przy dworcu PKP. Pojawiły się windy i ruchome schody! [ZDJĘCIA]

2024-06-29 9:50

Trwa remont stacji Białystok przy Dworcu PKP. Prace prowadzone w ramach Rail Baltica zmierzają powoli ku końcowi. Na jednym z peronów stawiane są zadaszenia, ale najważniejsze prace prowadzone są pod ziemią. Tam kształtów nabierają przejścia podziemne. Przy dworcu pojawiły się już pierwsze szyby wind oraz schody ruchome.

Modernizacja stacji Białystok trwa już od ponad trzech lat. Inwestycja prowadzona przez PKP PLK powoli zbliża się do końca.

Niedawno obok terenu dworca otwarto przejście podziemne w ramach intermodalnego węzła komunikacyjnego. Inwestycja miasta zostanie finalnie połączona z peronami białostockiego dworca.

Pierwszy raz zmiany na terenie dokumentowaliśmy rok temu, latem 2023 r. Możecie je porównać tutaj.

Remont Stacji Białystok. Co dzieje się przy dworcu PKP?

Na stacji Białystok zbudowano do tej pory kilkadziesiąt km nowych torów i ponad 100 nowych rozjazdów. Najwięcej dzieje przy peronie nr 3. Tam coraz bliżej ukończenia zadaszeń, podobne stoją już przy peronie 1, 2 i 4.

W ostatnim czasie przy dworcu pojawiły się także szyby wind, którymi będzie można przemieścić się z przejść podziemnych na powierzchnię peronów. Nadal nie można z nich korzystać, ale widać już jak będą wyglądały. Intensywne prace prowadzone są przede wszystkim w przejściach podziemnych. W jednym z nich możemy dojrzeć np. zalążki ruchomych schodów, które są tam montowane.

Jak informuje PKP PLK, zakończenie robót przy budowie peronów oraz tunelu pod torami oraz uzyskanie pełnej funkcjonalności stacji planowane jest w 2024 roku.

QUIZ: Czy to dzielnica Białegostoku? Jak dobrze znasz osiedla stolicy województwa podlaskiego?

Pytanie 1 z 16
Która z tych dzielnic leży w Białymstoku?
Dworzec jak z bajki! Warszawa Zachodnia robi ogromne wrażenie