Polacy często zapominają o myciu tej części ciała. To siedlisko milionów bakterii!

i

Autor: pexels.com Polacy często zapominają o myciu tej części ciała. To siedlisko milionów bakterii!

Ciekawostki

Polacy często zapominają o myciu tej części ciała. To siedlisko milionów bakterii!

2024-03-05 9:16

Trudno w to uwierzyć, ale obecnie nadal jest pewna część ciała, którą nagminnie lekceważymy podczas kąpieli. Dotyczy to całej populacji ludzkiej na świecie! Okazuje się, że chodzi o takie miejsce, gdzie zbiera się nawet milion bakterii i jest to poważnym zagrożeniem dla zdrowia! O jaką część ciała chodzi? Dlaczego codziennie trzeba myć dokładnie całe ciało?

Tą częścią ciała jest pępek. Okazuje się, że właśnie w nim zbierają się bakterie i martwy naskórek, co bez dostępu wody z mydłem może w dłuższej perspektywie doprowadzić do poważnej infekcji.

Pępek siedliskiem bakterii – dlaczego?

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Stanowym Północnej Karoliny w pępku znajduje się aż 2368 gatunków bakterii. W pępku bowiem regularnie gromadzi się pot, brud, martwy naskórek oraz np. resztki kosmetyków. Jako miejsce ciemne i wilgotne stanowi idealne środowisko dla rozwoju bakterii. Najczęściej zapominanie o myciu pępka może doprowadzić do powstawania kamienia pępkowego. Dlatego tak ważna jest dokładna i regularna higiena tego miejsca. Jak o nią dbać?

Jak dobrze dbać o pępek?

Wbrew pozorom dbanie o czystość pępka jest prosta. Wystarczy do niej antybakteryjne mydło lub żel pod prysznic. Najlepiej aby kosmetyki były naturalne. Wtedy pępek wystarczy nimi namydlić i dokładnie spłukać.