Od 1 września emerytury stażowe dla tej grupy zawodowej. Konieczne będzie kilka warunek do spełnienia

i

Autor: pixabay.com Na jakie emerytury stażowe będą mogli liczyć nauczyciele?

Emerytura

Od 1 września emerytury stażowe dla tej grupy zawodowej. Konieczne będzie kilka warunków do spełnienia

2024-05-23 13:40

Będą zmiany w emeryturach. Od września 2024 r. wprowadzona zostanie możliwość przechodzenia na emeryturę po przepracowaniu 30 lat. Warunkiem będzie jednak wypracowanie odpowiedniego stażu. Ze zmian będzie mogła skorzystać tylko jedna grupa zawodowa. Jak informuje "Fakt", chodzi o nauczycieli.

Obecnie na rozpatrzenie w Sejmie czeka kilka projektów ustaw związanych z wprowadzeniem emerytur stażowych. Istnieje możliwość, że za kilka miesięcy będzie z nich mogła skorzystać jedna z grup zawodowych.

Mowa o nauczycielach. Jednak do wcześniejszego przejścia na emeryturę, po przepracowaniu 30 lat, konieczne będzie spełnienie wielu warunków.

Emerytura stażowa. Jakie warunki będą musieli spełnić nauczyciele?

Nie każdy nauczyciel będzie miał możliwość skorzystania z wcześniejszych emerytur. By wybrać emerytury stażowe, trzeba będzie spełnić kilka następujących warunków:

  • rozpoczęcie pracy przed 1 stycznia 1999 r.
  • udokumentowany okres składkowy wynoszący co najmniej 30 lat (co najmniej 20 lat pracy jako nauczyciel),
  • odpowiedni rocznik w kolejnych latach

Nauczyciele będą mogli odchodzić na emerytury kolejnymi rocznikami - wyjaśnia "Fakt". W 2024 r. na emerytury stażowe będą mogli przejść nauczyciele urodzeni przed 1 września 1966 r., w 2025 r. - urodzeni przed 1 września 1969 r., natomiast w 2026 r. - urodzeni po 31 sierpnia 1969 r.

Emerytura stażowa dla nauczycieli. Jaka będzie kwota świadczenia?

Na jakie wysokości emerytur będą mogli liczyć nauczyciele? Im wcześniejsza rezygnacja z pracy, tym niższe świadczenie. Kwota "Stażówki" dla nauczyciela nie będzie mogła być jednak niższa od emerytury minimalnej. "Fakt" wyliczył, że w przypadku kobiet, które w wieku 53 lat przejdą na wcześniejszą emeryturę, świadczenie wyniesie ok. 2,3 tys. zł brutto.

Jak wynika natomiast z wyliczeń Biura Analiz Sejmowych, większość osób decydujących się na emeryturę stażową otrzymywałaby świadczenie zbliżone do emerytury minimalnej.

Ile wiesz o ZUS? Sprawdź swoją wiedzę w tym quizie błyskawicznym!

Pytanie 1 z 16
Jakie jest rozwinięcie skrótu ZUS?
Nauczyciele przeciwini likwidacji prac domowych?! CHCĄ PODWYŻKI!