Jak poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych, możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę tyczy się osób, które pracowały w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
O jakie warunki chodzi? Jakie wymagania należy spełnić? Wyjaśnia to ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (z dnia 17 grudnia 1998 r.).
Wcześniejsza emerytura dla osób urodzonych w latach 1948-1969. Kto może się ubiegać?
O wcześniejszą emeryturę mogą się ubiegać osoby, które pracowały w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Są to między innymi zawody, które wymagały pracy pod ziemią, przy produkcji kadmu i ołowiu oraz w otoczeniu hałasu i dużym natężeniu. Sprawa dotyczy także pracy obciążającej psychofizycznie. Mowa w tym przypadku o m.in. ratownikach medycznych czy członkach Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Z kolei pracą w szczególnym charakterze jest m.in praca:
- w organach administracji celnej,
- w organach kontroli państwowej,
- dziennikarzy,
- artystów,
- nauczycieli,
- żołnierzy zawodowych.
Cała lista pracowników, którzy mogą się ubiegać o przyznanie wcześniejszej emerytury na takowych zasadach znajduje się w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
Wcześniejsza emerytura dla osób urodzonych w latach 1948-1969. Jakie wymogi?
Według wskazań ZUS, żeby uzyskać wcześniejszą emeryturę należy spełnić następujące warunki:
- osiągnięcie odpowiedniego wieku emerytalnego (jest on zależny od rodzaju wykonywanej pracy i płci pracownika),
- posiadanie udokumentowanego stażu składkowego i nieskładkowego (dla kobiet 20 lat, dla mężczyzn 25 lat),
- osiągnięcie wymaganego stażu pracy o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach,
- brak udziału w Otwartym Funduszu Emerytalnym, bądź zrzeczenie się posiadanych tam środków na rzecz dochodów budżetu państwa.
Wcześniejsza emerytura dla osób urodzonych w latach 1948-1969. Jakie dokumenty potrzebne dla ZUS?
By otrzymać świadczenie emerytalne wcześniej, należy złożyć odpowiedni wniosek do ZUS-u. Trzeba złożyć go osobiście w wybranej placówce lub przesłać go przez internet.
Co ważne, konieczne jest złożenie tego wniosku najpóźniej dzień przed datą 60. urodzin (w przypadku kobiet) lub 65. urodzin (w przypadku mężczyzn).
Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych należy złożyć następujące dokumenty:
- wniosek o emeryturę (EMP) ,
- wniosek dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych (ERP-6),
- dokumenty, które potwierdzą okresy zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, okresy składkowe i nieskładkowe. Informację o wynagrodzeniu, jakie otrzymywało się w okresach zatrudnienia lub ubezpieczenia.