ciekawostki

Nowy mural powstanie w Białymstoku. Tym razem nie do poznania zmieni się kultowe miejsce

2024-06-22 18:44

W centrum Białegostoku powstanie nowy mural. Metamorfozę przejdzie ściana jednego z kultowych budynków przy Rynku Kościuszki. Chodzi o popularny bar "Podlasie".

Bar "Podlasie" to już kultowe miejsce na mapie Białegostoku. Utworzony jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku, przez dekady cieszył się niesłabnącym zainteresowaniem białostoczan. Od wielu lat w niezmienionej formie, lokal przyciąga domowymi daniami w przystępnych cenach.

Potocznie nazywany "Podlasiakiem", bar znajduje się przy Rynku Kościuszki 15, tuż obok Alei Bluesa. Z boku budynku widnieje charakterystyczny szyld z napisem "Podlasie", a niedługo na jego ścianach pojawi się nowy akcent.

Nowy mural w Białymstoku. Kultowe miejsce zmieni się nie do poznania

Jadłodajnia PSS Społem Białystok będzie przestrzenią dla nowego muralu w mieście. W przedsięwzięcie zaangażowano także Wydział Architektury Politechniki Białostockiej. PSS Społem przekazała informację na swoich mediach społecznościowych.

- Wydział Architektury został zaproszony do udziału w tej metamorfozie. Obejmuje ona wykonanie projektu i realizację muralu w ramach ogłoszonego konkursu. Grafika komputerowa stworzona przez naszych studentów ma nawiązywać do historii miasta i podnieść walory estetyczne tego ważnego punktu w przestrzeni miejskiej - powiedziała prodziekan ds. studenckich i kształcenia Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej Magdalena Toczydłowska na nagraniu opublikowanym na Facebooku.

Nowy mural na Białymstoku. Jak będzie wyglądało dzieło na Barze "Podlasie"?

Zgłoszenia projektu muralu będą przyjmowane do końca lipca 2024 r. Rozstrzygnięcie konkursu przewidziano z kolei na sierpień, a realizację pomysłu na wrzesień.

Do udziału w konkursie PB zaprosiła są wszystkich studentów Wydziału Architektury. Do wygrania jest 5000 zł.

Wiemy natomiast jak mniej więcej będzie wyglądało malowidło. Jak podano na stronie konkursu, "inspiracją powinna być kultura dworska Izabeli i Klemensa Branickich, przyroda parku i ogrodów pałacowych, mitologia (rzeźby pałacowe, oranżeria, mała architektura pałacu), muzyka (ta barokowa i ta współczesna, tj Aleja Bluesa". Dzieło ma zostać jednak wykonane w formie współczesnej, oryginalnej ilustracji.

ZOBACZ PONIŻEJ: Kultowe bary mleczne w Białymstoku. Zobacz galerię popularnych lokali

QUIZ: Zabytki Białegostoku. Ile z nich rozpoznasz tylko po fragmencie?

Pytanie 1 z 20
Na początek coś prostego. Co znajduje się na zdjęciu?
Na początek coś prostego. Co znajduje się na zdjęciu?
Białystok. Młyńskie koło kręci się na Rynku Kościuszki