"Wyślij pocztówkę do babci". Historia muralu
Pierwsza wersja muralu powstała w 2019 roku. Był to element promocyjny białostockiego festiwalu Up To Date. Został wykonany przez artystów z warszawskiego Good Looking Studio, na podstawie wspólnego projektu Jana Estrady-Osmyckiego oraz zespołu kreatywnego FUTD. Z miejsca stał się wizytówką miasta i cieszył się sporym zainteresowaniem oraz sympatią jego mieszkańców.
Malowidło przedstawiało nieżyjącą już panię Eugenię. Jego ideą było przypominanie jak ważne są relacje z bliskimi, szczególnie tymi najstarszymi.
Jednakże po dwóch latach dzieło musiało zniknąć ze ściany budynku. Konieczny był remont i planowane docieplenie budynku. Mural został tym samym zakryty.
Mural "Wyślij pocztówkę do babci". Wielki powrót
Gdy wiadomość o planowanym usunięciu malowidła dotarła do mieszkańców, zaczęto domagać się jego przywrócenia.
Budynek, na którym znajdował się mural należy do urzędu marszałkowskiego, to też w sprawę zaangażował się sam marszałek Artur Kosicki. Wywołany do tablicy, obiecał, że dołoży wszelkich starań by mural powrócił na swoje pierwotne miejsce.
Ta historia wydaje się mieć swoje szczęśliwe zakończenie. Po chwilowych perturbacjach, udało się w końcu zorganizować wielki powrót. Mural jest obecnie odmalowywany.
Powrót muralu w nowej formie
Jego ponownym stworzeniem zajmują się ci sami ludzie. Tym razem możemy się spodziewać jednak drobnych modyfikacji.
Mianowicie, autorzy postanowili nie wykluczać tym razem dziadków, więc na ścianie pojawi się też napis zachęcający do kontaktu z nimi. Dodatkowo pocztówka będzie teraz wysyłana "dla" babci, a nie "do" babci. Wszystko po to, żeby zaakcentować kultowy już podlaski regionalizm.
Prace mają zakończyć się do końca obecnego tygodnia. Oficjalne odsłonięcie nowego muralu planowane jest natomiast na początek sierpnia.