Słynny mural Wyślij pocztówkę do babci kiedyś i dziś. Zobacz zdjęcia

i

Autor: Jakub Sadkowski Mural tuż po rozpoczętym remoncie w 2021 roku.

Mural

Słynny mural "Wyślij pocztówkę do babci" kiedyś i dziś. Sprawdź unikalne zdjęcia sprzed lat [ZDJĘCIA]

2023-07-03 13:30

Jak obecnie wygląda ściana budynku, na którym kiedyś znajdował się słynny mural "Wyślij pocztówkę do babci"? Przygotowaliśmy galerię zdjęć budynku przy ul. Skłodowskiej-Curie 14 w Białymstoku. Znajdziecie w niej zdjęcia ukazujące mural w dawnych latach i obecny wygląd przestrzeni, na której znajdowało się malowidło.

Mural powstał w czerwcu 2019 roku w ramach Festiwalu Up To Date, jako dzieło artystów z warszawskiego Good Looking Studio, wykonane na podstawie wspólnego projektu Jana Estrady-Osmyckiego oraz zespołu kreatywnego FUTD. Był jednym z elementów oficjalnego szlaku białostockich murali. Malowidło przedstawiało nieżyjącą już panią Eugenię. Jego ideą było przypomnienie jak ważne są relacje z bliskimi, szczególnie tymi najstarszymi.

Dzieło szybko stało się wizytówką miasta. Po dwóch latach musiało jednak zniknąć z białostockiej przestrzeni. Mural został zakryty, bo konieczne było planowane docieplenie budynku.

Mural "Wyślij pocztówkę do babci". Kiedy powróci?

Z jego odtworzeniem początkowo wiązały się problemy natury prawnej, ale wszystko wskazuje na to, że udało się je rozwiązać i mural wkrótce ponownie pojawi się w Białymstoku.

Marszałek Artur Kosicki podjął decyzję o odtworzeniu muralu na ścianie budynku urzędu przy ul. Skłodowskiej. Wykonanie malowidła będzie możliwe po zakończeniu robót budowlanych, realizowanych przez generalnego wykonawcę - poinformowała, w rozmowie z TVN24, rzeczniczka marszałka Izabela Smaczna-Jórczykowska.

- Jesteśmy na dobrej drodze ku temu, aby babcia Eugenia jeszcze podczas tych wakacji wróciła na swoje miejsce - sprecyzowała.

QUIZ: Zabytki Białegostoku - jak dobrze znasz najważniejsze zabytki i atrakcje stolicy Podlasia?

Pytanie 1 z 17
Fragment jakiego kościoła w Białymstoku widzisz na zdjęciu?
Fragment jakiego kościoła widzisz na zdjęciu?