Opuszczona fabryka

Kiedyś ogromna fabryka stali, dzisiaj niebezpieczna ruina. Co dzieje się z białostockim Czarnobylem?

2024-04-27 14:12

Mostostal był jednym z największych zakładów pracy w Białymstoku. Produkowano tam stalowe konstrukcje. Wraz z upadłością firmy, kompleks został porzucony w 2014 r. Od tego czasu niszczeje, a ruina przypomina okolice Czarnobyla. Zobaczcie jak obecnie wygląda teren.

Kiedyś ogromna fabryka stali, dzisiaj niebezpieczna ruina. Czy to białostocki Czarnobyl?

Mostostal Białystok to zakłady, które powstały w 2004 roku. Niektóre z budynków kompleksu położonego na białostockich Starosielcach powstały jednak jeszcze w XIX wieku. W zakładach produkowano różne konstrukcje stalowe, jednak ze względu na bankructwo fabryka zakończyła działalność w 2014 roku.

Od tego czasu budynki położone pomiędzy ul. Szkolną i Garażową niszczały, będąc przy tym popularnym obiektem zainteresowania złomiarzy, bezdomnych oraz fanów urbexu (czyli eksploratorów opuszczonych miejsc).

Wybite szyby, graffiti czy zwisające lampy, to charakterystyczny krajobraz dawnego Mostostalu. Rozległy obiekt z czasem zaczął przypominać białostocki Czarnobyl.

Opuszczona fabryka stali w Białymstoku. Zabytkowe budynki straszą na obrzeżach miasta

Teren znajdujący się tuż przy stacji kolejowej w 2021 r. sprzedano na licytacji komorniczej. Kompleks jest obecnie w trakcie rozbiórki. Pozostały tam jedynie trzy obiekty. Te widnieją wciąż w ewidencji zabytków. Chodzi o ceglaną halę z drewnianym dachem, która pochodzi z okresu międzywojennego, a także wieżę ciśnień. Nieopodal znajduje się także ceglany magazyn tranzytowy z 1876 r.

Na terenie prowadzone są obecnie prace, a przy budynkach wysypano ogromne hałdy piachu. Nie jest jednak pewne jaki los czeka zabytkowe budynki.

Pętla widmo niczym z Czarnobyla. Opuszczona trasa w Krakowie

QUIZ: Zabytki Białegostoku. Ile z nich rozpoznasz tylko po fragmencie?

Pytanie 1 z 20
Na początek coś prostego. Co znajduje się na zdjęciu?
Na początek coś prostego. Co znajduje się na zdjęciu?