Jest zdjęcie zabójcy polskiego żołnierza. Śledczy ustalają jego tożsamość

i

Autor: Twitter/Straż Graniczna Nagranie ataku na polskiego żołnierza miały wychwycić kamery SG umieszczone na zaporze

Sytuacja na granicy

Jest zdjęcie zabójcy polskiego żołnierza. Śledczy ustalają jego tożsamość

2024-06-14 9:04

Polskie organy ścigania znają wizerunek mężczyzny, który śmiertelnie dźgnął nożem żołnierza na granicy polsko-białoruskiej. Śledczy ustalają teraz tożsamość i personalia sprawcy.

Jak podaje "Rzeczpospolita", moment ataku na szeregowego Mateusz Sitka utrwaliły kamery Straży Granicznej umieszczone na masztach. 21-letni żołnierz został raniony nożem przymocowanym do kija, kiedy zbliżył się do zapory, by załatać w niej dziurę.

Według ustaleń "Rz", "na nagraniu widać sprawcę, chociaż zdjęcie jest niewyraźne". Zdjęcie ma zostać poddane specjalistycznej obróbce. Wtedy okaże się, na ile uda się wyostrzyć obraz jego twarzy.

Znany wizerunek zabójcy polskiego żołnierza. MSZ domaga się wydania podejrzanego

"Napastnik ma śniadą cerę, co może oznaczać, że nie jest to funkcjonariusz białoruskich służb, lecz jeden z migrantów przebywających po białoruskiej stronie" - powiedziała "Rzeczpospolitej" osoba znająca nagranie. Sprawca po ugodzeniu nożem żołnierza zbiegł w głąb Białorusi.

Jak możemy przeczytać, "Polskie służby liczą, że sprawcę zabójstwa polskiego żołnierza pomogą rozpoznać sami migranci przebywający w ośrodkach Straży Granicznej". Polskie MSZ domaga się zidentyfikowania oraz wydania podejrzanego o morderstwo od strony białoruskiej.

Żołnierz zaatakowany podczas próby zablokowania zapory

Od początku roku poszkodowanych i rannych w bezpośrednich starciach z migrantami zostało 48 żołnierzy, z czego 28 tylko w maju - wynika tak z danych centrum operacyjnego ministra obrony narodowej.

Mateusz Sitek, żołnierz Pierwszej Brygady Pancernej został raniony nożem podczas szturmu imigrantów, do którego doszło 28 maja. Próbowali oni sforsować stalową zaporę na granicy. Sitek został zaatakowany, gdy próbował tarczą ochronną zablokować wyłom w zaporze. Sprawca, po przełożeniu ręki przez płot, ugodził go nożem w okolicy klatki piersiowej, a ten utkwił w jego ciele. Na pomoc rannemu ruszyli pogranicznicy, zostali wtedy obrzuceni kamieniami przez migrantów.

Poszkodowany żołnierz trafił najpierw do szpitala w Hajnówce. Stamtąd został przetransportowany do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Tam zmarł 6 czerwca.

Pogrzeb śmiertelnie ranionego żołnierza. Zmarł po ataku nożem

Biegli podczas sekcji zwłok ustalili, że do zgonu żołnierza doszło w następstwie doznanej rany kłutej klatki piersiowej z uszkodzeniem płuca lewego oraz w związku z tym uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego.

Pogrzeb szeregowego Mateusza Sitka odbędzie się w środę, 12 czerwca. Uroczyste pożegnanie zaplanowano na godzinę 11:00 w kościele pw. św. Anny w miejscowości Nowy Lubiel w woj. mazowieckim.

ZOBACZ PONIŻEJ: Polski żołnierz ugodzony nożem. Tak wyglądało narzędzie zbrodni

L. KOMORNICKI: ŻOŁNIERZ MA PRAWO UŻYWAĆ BRONI, KTÓRĄ DYSPONUJE!