Będzie nowa droga wojewódzka w Podlaskiem! Ma kosztować ponad 450 mln zł

i

Autor: wikimedia.org Droga wojewódzka 678 w Podlaskiem

Inwestycje

Będzie nowa droga wojewódzka w Podlaskiem! Ma kosztować ponad 450 mln zł

2024-05-09 15:05

Droga wojewódzka Łapy - Roszki Wódźki - Wysokie Mazowieckie powstanie w woj. podlaskim. Podpisano umowę z wykonawcą na realizację drogi. Jej budowa ma kosztować ponad 450 mln zł.

Drogę wraz z czterema obwodnicami zbuduje firma Strabag sp. z o.o. Wybrano ją w przetargu. Władze firmy podpisały umowę na tę inwestycję z dyrekcją Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

W ramach inwestycji zbudowanych i przebudowanych zostanie łącznie 25 km dróg wojewódzkich nr 681, 682 i 678. Dodatkowo zbudowane zostaną obwodnice:

  • Łap,
  • miejscowości Roszki-Wodźki,
  • miejscowości Mazury,
  • Brok.

Alternatywa dla S8 Warszawa-Białystok

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki poinformował, że droga ta jest jedną z najważniejszych dróg wojewódzkich w Podlaskiem, istotną dla rozwoju regionu, także ważną z punktu widzenia militarnego. Dodał, że będzie także ważną alternatywą w komunikacji dla drogi ekspresowej S8 Warszawa-Białystok.

W ramach inwestycji powstaną m.in. trzy estakady. Będą one miały w sumie długość 1,6 km. Nowa trasa ma także wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Burmistrz Wysokiego Mazowieckiego Jarosław Siekierko uważa, że nowa droga jest potrzebna, bo obecna jest w złym stanie technicznym, a to najbardziej obciążona komunikacyjnie droga wojewódzka w Podlaskiem.

Nowa droga wojewódzka w Podlaskiem. Koszt ponad 450 mln zł

Całość inwestycji to koszt 454,8 mln zł. Z czego 423,5 mln zł pochodzi z UE z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podlaskiego (FEdP) 2021-2027. Inwestycja jest również kwotą 59,7 mln zł dofinansowana z budżetu samorządu województwa podlaskiego, natomiast 15 mln zł pochodzi z budżetu państwa. Trasa Łapy - Roszki Wodźki - Wysokie Mazowieckie ma być gotowa do lipca 2026 r.

ZOBACZ PONIŻEJ: Tak prezentują się nowe wiadukty na trasie Rail Baltica w Podlaskiem 

QUIZ: Czy rozpoznasz te miasta z Podlasia po zdjęciu? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10
Centrum miasta ze zdjęcia znajduje się w:
Centrum miasta ze zdjęcia znajduje się w:
Będzie park nad Południową Obwodnicą Warszawy