Historia Spodków wiąże się z Centralnymi Krajowymi Dożynkami, które władza PRL postanowiła zorganizować w Białymstoku w 1973 r. W związku z tym, w mieście rozpoczęto szeroko zakrojone inwestycje. Jedną z nich było stworzenie pawilonów wystawienniczych, w tym między innymi Spodków przy wzgórzu św. Rocha.
Cztery połączone ze sobą korytarzami okrąglaki zbudowano w cztery miesiące. Swoją nazwę zyskały, rzecz jasna, dzięki awangardowemu kształtowi, który dla wielu przypominał właśnie kosmiczne spodki.
Polecany artykuł:
Remont Spodków w Białymstoku. Tak przebiega modernizacja kultowego zabytku
Budynki utworzone w celach gastronomiczno-wystawienniczych przez lata wielokrotnie zmieniały swoje przeznaczenie. Ostatnio były siedzibą Podlaskiego Instytutu Kultury. Po ponad 50 latach postanowiono jednak przeprowadzić remont zabytkowej już budowli.
Ma on przywrócić jej dawny blask. Budynki zachowają swoją bryłę, ale zostaną gruntownie zmodernizowane. Projekt zakłada m.in. termoizolację oraz nowe instalacje sanitarne i elektryczne. Trwa także generalny remont wnętrz, gdzie przez lata królowały charakterystyczne płaskorzeźby i żyrandol.
Spodki zyskają nowoczesną salę koncertową, galerię multimedialną czy przestrzeń wystawienniczą. Odświeżona zostanie także kawiarnia, ale z zachowaniem słynnej płaskorzeźby.
Zakończenie remontu przewidziano na czerwiec 2025 r. Jego wykonawcą jest firma Budimex. Koszt inwestycji to ponad 60 mln zł.