ZUS wyśle do Polaków miliony listów. Co będzie w środku? Chodzi o emerytury

i

Autor: Jakub Sadkowski ZUS wyśle do Polaków miliony listów. Co będzie w środku? Chodzi o emerytury

ZUS

ZUS wysyła do Polaków miliony listów. Co jest w środku? Chodzi o emerytury

2023-12-17 11:17

7,8 milionów osób w całym kraju spodziewało się w październiku listu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Część trafiła do Polaków jeszcze w listopadzie, ale ostatnie listy trafią jeszcze w grudniu. Co zawierały?

Spis treści:

  1. Miliony listów wysyłane przez ZUS. Czego dotyczą?
  2. ZUS wypłacił 7,8 mln czternastek w całym kraju

Miliony listów wysyłane przez ZUS. Czego dotyczą?

Czego dotyczyć będą przesyłki wytłumaczyła jedna z rzeczniczek zakładu.

Listy wysyłamy do tych osób, którym wypłaciliśmy dodatkową 14. emeryturę - wyjaśniła Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

ZUS przypomina, że maksymalna kwota dodatkowego świadczenia emerytalnego wynosiła w tym roku 2650 zł.

Wszyscy uprawnieni emeryci i renciści czternastą emeryturę już dawno dostali teraz wysyłamy tylko listy informujące o przyznanej kwocie - poinformowała rzecznik prasowa.

CZYTAJ TAKŻE: Nawet kilkaset złotych dla emerytów od ZUS? To możliwe! Sprawdź dodatek do emerytury po 65. i po 70. roku życia

ZUS - ile o nim wiesz? QUIZ

Pytanie 1 z 10
ZUS powstał w roku:

ZUS wypłacił 7,8 mln czternastek w całym kraju

Jak podała rzeczniczka ZUS, w tym roku czternasta emerytura w pełnej wysokości została przyznana 77 proc. uprawnionych do tego osób. W całym kraju wypłacono ok. 7,8 mln świadczeń na łączną kwotę 17,5 mld zł. Pełną kwotę świadczenia otrzymały osoby, których emerytura lub renta nie przekracza poziomu 2900 zł brutto miesięcznie.

W przypadku osób, które miały przyznane świadczenie powyżej tej kwoty, czternastka została zmniejszona zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę", przy czym, aby uzyskać prawo do dodatkowego świadczenia, musiało ono wynosić co najmniej 50 zł - przypomniała Kowalska-Matis. Zatem czternastej emerytury nie otrzymali seniorzy, których świadczenie było wyższe od kwoty 5500 zł brutto.

CZYTAJ TAKŻE NA ESKA.PL: