Pogoda na maj 2020: Nadciąga Zimna Zośka. Arktyczne powietrze nad Polską

i

Autor: Wikicommons Pogoda na maj 2020: Nadciąga Zimna Zośka. Arktyczne powietrze nad Polską

Zimna Zośka i Zimni Ogrodnicy 2020. Zima wróciła? Arktyczne powietrze nad Polską

2020-05-12 7:48

Pogoda na maj 2020. Jaka jest pogoda na dziś? W najbliższych czas możliwe są burze, opady deszczu, a nawet śniegu. Nad Polskę idą zimny arktyczny front i Zimna Zośka.

Zimna Zośka i Zimni Ogrodnicy 2020. Zachmurzenie i załamanie pogody [INTERAKTYWNA MAPA ONLINE]

Czeka nas gwałtowne załamanie pogody. Jak co roku w połowie maja nadciąga do nas arktyczne powietrze. Okres ten to tzw. Zimna Zośka. Jak zapowiedział w Radiu Białystok synoptyk Tomasz Siemieniuk, w naszym województwie popada i zagrzmi, a porywy wiatru sięgać mogą nawet 70 km/h.

- Stopniowo w drugiej części nocy opady deszczu mogą też przechodzić miejscami w deszcz ze śniegiem i lokalnie mokry śnieg - dodał Siemieniuk.

W kolejnych dniach w województwie podlaskim będzie zimno. Możliwe są także przymrozki, ponieważ w nocy po burzach temperatura może spaść poniżej zera. W związku z tym lokalnie pojawi się oblodzenie. W poniedziałek, 11 maja, IMGW wydał 2 ostrzeżenia dotyczące wystąpienia:

  • Burz z gradem 1. stopnia dla woj. warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podlaskiego, dolnośląskiego i opolskiego.
  • Silnego wiatru 1. stopnia dla woj. małopolskiego i podkarpackiego.

Chcesz wiedzieć, jaka będzie pogoda na maj 2020? W śledzeniu aktualnych zjawisk pomoże Ci interaktywna mapa online:

 

Powrót zimy w Białymstoku

Zimna Zośka i Zimni Ogrodnicy 2020. Arktyczne powietrze nad Polską

Zgodnie z prognozami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej od poniedziałku pogoda na maj 2020 przewiduje gwałtowne zmiany. W 5 województwach - małopolskim, lubelskim, śląskim, świętokrzyskim i podkarpackim - temperatura 11 maja utrzyma się jeszcze na wysokim poziomie i wynosić może nawet 28°C, co przełoży się na tegoroczny rekord temperatury nad Polską. Potem będzie już chłodniej.

Rolnicy z Podlasia: Nagła zmiana u Gienka i Andrzeja. Czeka ich ciężka praca [WIDEO]

Pochmurny i okresami deszczowy będzie północny zachód Polski, ponieważ temperatura wyniesie tu od 8°C do 10°C. Na pozostałym obszarze należy spodziewać się stopniowego i postępującego od północnego zachodu wzrostu zachmurzenia, aż do wystąpienia opadów deszczu. 

Zimna Zośka 2020. Zimni Ogrodnicy w połowie maja

Różnica między najcieplejszym a najchłodniejszym miejscem w Polsce osiągnąć jutro może prawie 20°C. Jest to rzadka sytuacja, ale czasami występująca w Polsce, ponieważ znajdujemy w strefie umiarkowanej, w której zdarzają się zarówno okresy stabilnej pogody, jak i takie o dużej zmienności – z tym że jutrzejsza zmiana przybierze naprawdę duże rozmiary.

Kiedy otworzą salony fryzjerskie i kosmetyczne? Oficjalna data i termin [MAJ 2020]

Chłodne powietrze zostanie z nami na kilka dni, co może oznaczać zagrożenie niewielkimi przymrozkami. Czy taka pogoda na maj 2020 jest czymś nietypowym? Synoptycy uspokajają, że taki kierunek napływu powietrza w połowie maja występuje co roku. Dzieje się tak, ponieważ właśnie wtedy powietrze pochodzenia arktycznego statystycznie napływa najczęściej. Ochłodzenie zbiegnie się w czasie z tzw. Zimnymi Ogrodnikami (Zimna Zośka).

Zimna Zośka 2020. Kiedy są Zimni Ogrodnicy? [DATA]

Zimna Zośka 2020 (inaczej: Zimni ogrodnicy) to zjawisko klimatyczne charakterystyczne dla środkowej Europy. Rozpoczyna się zawsze w połowie maja i związane jest z nadciągającym nad poszczególne kraje arktycznym powietrzem.

W 2020 roku w Polsce Zimna Zośka (Zimni Ogrodnicy) wypada w okresie 12-14 maja (wtorek-czwartek).