Zasiłek chorobowy – ile dni?
Zasiłek chorobowy to świadczenie wypłacane co miesiąc, natomiast jego wysokość zależy od zarobków osoby ubezpieczonej. Zgodnie z polskim prawem wynosi on 80 proc. podstawy wymiaru wynagrodzenia. Komu przysługuje zasiłek chorobowy? Jest to świadczenie dla osoby niezdolnej do pracy i przebywającej na zwolnieniu lekarskim.
Zasiłek chorobowy można pobierać przez okres 182 dni w przypadku choroby i przez 270 dni w przypadku ciąży albo gruźlicy.
Zasiłek chorobowy 2023
Wypłata zasiłku chorobowego jest uzależniona od wysokości zarobków. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego pracownika z tytułu pracy na pełen etat nie może być niższa niż kwota ustawowego minimalnego wynagrodzenia za pracę po pomniejszeniu o 13,71 proc., czyli o wysokość procentu na składki ubezpieczeń społecznych pokrywane przez pracownika.
Dobra informacja jest taka, że od 1 lipca 2023 wzrośnie wysokość pensji minimalnej, a w związku z tym nowa minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego również będzie wyższa. Ile będzie wynosić od 1 lipca? 3106,44 zł.