Kobiety z tego rocznika pobierały zaniżone emerytury. Teraz odzyskają od ZUS należne pieniądze

i

Autor: pexels.com Kobiety z tego rocznika pobierały zaniżone emerytury. Teraz odzyskają od ZUS należne pieniądze

Emerytura

Kobiety z tego rocznika pobierały zaniżone emerytury. Teraz odzyskają od ZUS należne pieniądze

2024-07-03 15:05

Zaniżone emerytury kobiet z rocznika 1953. W momencie, kiedy panie decydowały o przejściu na wcześniejsze świadczenie, nie były świadome, że po latach ZUS zmniejszy im wypłaty. Kobiety dostały od państwowego ubezpieczyciela wyrównanie, ale teraz starają się wywalczyć odsetki od zaniżonych przelewów.

Jako pierwszy o całej sprawie jeszcze w 2023 roku poinformował dziennik „Fakt”. Chodziło o to, że do Senatu napływały petycje od osób, głównie urodzonych w 1953 roku, które przeszły na wcześniejsze emerytury. W momencie, kiedy się na to decydowały, nie wiedziały, że zmienią się przepisy i że wprowadzony zostanie niekorzystny dla nich zapis. Chodzi o to, że po osiągnięciu wieku emerytalnego zostaną im zmniejszone wypłaty.

ZOBACZ TAKŻE: Druga waloryzacja emerytur zagrożona! ZUS nie wyrobi się z wypłatami przez zwłokę rządu?

Wyrównanie emerytur kobietom z rocznika 1953

W 2020 r. wprowadzone zostały odpowiednie przepisy, dzięki którym pokrzywdzeni emeryci otrzymali wyrównanie. Przeciętnie wynosiło ono 12,7 tys. zł. Seniorki urodzone w 1953 r. uważają jednak, że ich krzywda nie została w ten sposób wynagrodzona i domagają się wypłacenia odsetek od zaniżonych wcześniej emerytur.

O pomoc zwróciły się do Senatu, a z listów opublikowanych w „Fakcie” wynika, że obywatelki zarzucają zaniżenie emerytur dla rocznika 1953 brak zgodności z konstytucją i domagają się teraz od państwa równego traktowania. Aktualnie sytuacja wygląda tak, że wyrównanie emerytur dla ludzi urodzonych w 1953 roku, a więc 70-latków jest więcej niż prawdopodobne.

Odsetki od zaniżonych emerytur. Projekt trafił do Sejmu

ZUS już odniósł się do sprawy i uważa, że wypłata odsetek emerytom się nie należą. - Przepisy, które zakład stosuje, art. 95 ustawy o Systemie Ubezpieczeń Społecznych, a które regulują wypłatę odsetek, mówią o tym, że wypłacamy odsetki wtedy, kiedy nie ustaliliśmy prawa czy nie wypłaciliśmy świadczenia w momencie, kiedy powinniśmy je wypłacić. Czyli tak naprawdę opóźnienie jest następstwem okoliczności, za które zakład ponosi odpowiedzialność – tłumaczyła Ewa Bednarczyk z ZUS podczas senackiej komisji.

Sytuacja jest jednak bardzo rozwojowa. Wszyscy Polacy urodzeni w 1953 roku do 11 stycznia 2021 mogli złożyć wniosek o wyrównanie świadczenia. Emerytów z rocznika 1953, którzy to zrobili, dotyczy projekt ustawy o zwrocie odsetek, który właśnie Senat skierował do Sejmu. Gdyby projekt został przyjęty, przepisy mogłyby wejść w życie w 2024 roku.

Ile pieniędzy mogliby odzyskać emeryci z rocznika 1953? Ile wyniosłyby odsetki? Z uwagi na koszt regulacji i liczbę emerytów może to być nawet 1500 zł!

ZOBACZ TAKŻE: Mało kto wie o tym specjalnym świadczeniu ZUS. Matki mogą dostać ponad 1500 zł do emerytury!