Słowo roku 2022 – głosowanie
Internetowy plebiscyt na Słowo Roku 2022 tradycyjnie organizowany jest przez Uniwersytet Warszawski. Ma on na celu wybranie określenia, które jest w danym roku najbardziej popularne. Co istotne, zgłoszenia są wysyłane przez internet, dlatego każdy z dostępem do sieci może wziąć w tym udział. Oprócz głosowania internetowego słowo roku w plebiscycie UW wybiera kapituła językoznawców. Jej werdykt nie musi być zbieżny z wynikami plebiscytu.
Słowo roku 2022 – LISTA
Co istotne, głosowanie na Słowo Roku 2022 odbywało się poprzez wybranie słowa podanego na stronie internetowej Uniwersytetu Warszawskiego. Te pochodzą spośród wyrazów najbardziej kluczowych statystyczne w polskich dziennikach, monitorowanych w projektach „Słowa dnia” i „Słowa na czasie”. Ważne, że swoje własne propozycje mogli zgłaszać wszyscy biorący udział w plebiscycie. Listę najbardziej popularnych słów w 2022 r. znajdziesz w galerii poniżej.
Jak głosować na słowo roku 2022?
Głosowanie w plebiscycie na Słowo Roku 2022 odbywało się za pomocą wyboru jednego ze słów podanych na stronie TUTAJ. Można było również wskazać własną propozycję. Co istotne, z jednego adresu IP można było oddać nie więcej niż pięć głosów. W plebiscycie nie brały udział słowa:
- nazwy własne, np. nazwiska, imiona, pseudonimy, nazwy miejscowe, narodowe, partyjne i organizacyjne, tytuły książek, filmów i innych dzieł;
- słowa obelżywe, wulgarne oraz należące do mowy nienawiści.
Polecany artykuł:
Słowo roku 2021 – szczepienie
Rok temu w głosowaniu na Słowo Roku 2021 wygrało określenie „szczepienie”. Internauci i kapituła językoznawców była przed rokiem zgodna. „Szczepienie” zwyciężyło w dwóch głosowaniach.