Inwestycje

W Białymstoku ruszyła pierwsza tężnia solankowa. Sprawdź, jakie robi wrażenie! [ZDJĘCIA]

2024-06-20 17:53

To pierwszy tego typu obiekt w Białymstoku. Tężnia jest już gotowa, obiekt oficjalnie otworzył prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. Nie obyło się bez zgrzytu już pierwszego dnia funkcjonowania.

Pierwsza w Białymstoku tężnia solankowa zaczęła działać jeszcze przed wakacjami. Prezydent miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski uroczyście otworzył ją w środę 19 czerwca.

Gdzie powstała tężnia w Białymstoku?

Tężnia zlokalizowana jest na osiedlu Pieczurki, w rejonie terenów rekreacyjnych i boiska przy ul. Pieczurki. Dokładnie na końcu ulicy Włościańskiej.

To projekt realizowany w ramach w Budżetu Obywatelskiego. 

Inhalacje

Tężnia, to konstrukcja z drewna i gałęzi tarniny zwiększająca stężenie soli w solance poprzez jej częściowe odparowanie.

W tak powstałym mikroklimacie można się inhalować, aby poprawić stan górnych dróg oddechowych czy zatok.

Koszt tej inwestycji, to prawie 600 tys. zł.

Tężnia solankowa w Białymstoku popsuta już pierwszego dnia?

Chociaż tężnia solankowa została uroczyście uruchomiona w środę 19 czerwca już kolejnego dnia w południe przestała działać. O sprawie jako pierwszy poinformował "Kurier Poranny". Właśnie czytelnicy tej gazety poinformowali, że po przybyciu na miejsce o godz. 12:00 urządzenie nie działało. Jak wynika z wypowiedzi rzecznik prasowej UM Białystok Urszuli Boublej dla "Kuriera Porannego", tężnia solankowa mogła przestać działać, bo jest urządzeniem mechanicznym i "może wyłączać się np. przy dużej wilgotności lub spienieniu solanki".

O godz. 13:00 tężnia solankowa ponownie działała.

Juwenalia 2024 Białystok