ul Szymborskiej

i

Autor: Marcin Jakowiak UM Białystok

W Białymstoku będzie ulica Wisławy Szymborskiej

2020-02-28 10:30

Jedna z ulic położona w centrum Białegostoku będzie nosiła imię Wiesławy Szymborskiej. Tak zdecydowali radni na czwartkowej (27.02) sesji miasta.

Ulica Wisławy Szymborskiej w Białymstoku. Gdzie powstanie?

Chodzi o ulicę położoną prostopadle do ul. Lipowej, leżącą obok budynku Wojskowej Komendy Uzupełnień. Z wnioskiem o nadanie tej drodze imienia Wisławy Szymborskiej wystąpił Prezydent Białegostoku.

– Właśnie minęła ósma rocznica śmierci tej wybitnej poetki – mówił z kolei zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Uczynienie jej patronką jednej z ulic w naszym mieście pozwoli na godne upamiętnienie pierwszej Polki nagrodzonej Literacką Nagrodą Nobla.

Wisława Szymborska (2 lipca 1923 r. – 1 lutego 2012 r.) mieszkała w Krakowie. Debiutowała w 1945 roku wierszem „Szukam słowa”. Wydała 13 tomów poezji. Należy do najczęściej tłumaczonych polskich autorów. Jej książki zostały przetłumaczone na 42 języki. Największą sławę przyniosła poetce otrzymana w 1996 roku Nagroda Nobla. To najważniejsze, ale niejedyne wyróżnienie, jakie otrzymała Wisława Szymborska. Została uhonorowana m.in. najwyższym odznaczeniem państwowym – Orderem Orła Białego.

Białystok w liczbach. Jak dobrze znasz swoje miasto?

Pytanie 1 z 10
Jaki jest nr kierunkowy do Białegostoku?
Agent Tomek doprowadzony do sądu w Białymstoku

Ulica Wisławy Szymborskiej w Białymstoku wzbudza skrajne opinie

Inicjatywa jedna wzbudziła gorącą dyskusję z powodu kilku wierszy noblistki z wczesnego okresu twórczości. Radny PiS Paweł Myszkowski przekonywał, że poetka na za młodu popierała komunistyczny ustrój.

- Twórczość Szymborskiej jest doceniana na całym świecie i nie ma potrzeby podważania jej zasług - ripostował radny Koalicji Marek Tyszkiewicz. Posłuchajcie na ESKA.PL Białystok, jak argumentował to podczas sesji radnych:

Spór o Szymborską

Za nadaniem patrona ulicy było 14. radnych, 9. wstrzymało się od głosu, a 1 osoba była przeciw.