Opera i Filharmonia Podlaska, mająca swoją główną siedzibę przy ulicy Odeskiej w Białymstoku, to obecnie największa instytucja artystyczna na terenie północno-wschodniej Polski. To również najnowocześniejsze centrum kulturowe w tej części Europy. Wielka inauguracja nowego gmachu miała miejsce we wrześniu 2012 roku. Od tego czasu odbywają się tam koncerty, spektakle i różnego rodzaju imprezy oraz wydarzenia.
Jednak historia Orkiestry Symfonicznej Opery i Filharmonii Podlaskiej rozpoczęła się w połowie XX wieku. Dzisiaj już nie każdy pamięta, że przed wybudowaniem okazałego gmachu, instytucja ta swoją siedzibę miała w kultowym budynku w centrum miasta.
Tu kiedyś odbywały się niesamowite koncerty. Historia kultowego budynku w Białymstoku
Państwową Orkiestrę Symfoniczną w Białymstoku powołano w 1954 roku. Przez pierwsze dwie dekady swojej działalności nie posiadała ona własnej siedziby. Próby i koncerty odbywały się m.in. w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki lub w Pałacyku Gościnnym. Orkiestra dopiero po prawie 20 latach uzyskała status filharmonii i przeniosła się do nowo wybudowanej sali koncertowej przy ulicy Podleśnej 2.
Charakterystyczny budynek powstał w 1974 roku. Przez następne dekady na estradzie filharmonii gościli światowej sławy dyrygenci, soliści oraz kompozytorzy. Wśród nich m.in.:
- Piotr Anderszewski,
- Edward Auer,
- Kaja Danczowska,
- Nelson Goerner,
- Henryk Mikołaj Górecki,
- Lidia Grychtołówna,
- Wojciech Kilar,
- Kazimierz Kord,
- Jan Krenz,
- Witold Lutosławski,
- Shlomo Mintz,
- Garrick Ohlsson,
- Światosław Richter,
- Regina Smendzianka,
- Wanda Wiłkomirska.
W siedzibie, zwanej wówczas Filharmornią Białostocką, odbył się także w 2010 roku koncert finałowy obchodów Roku Chopinowskiego, a także recital fortepianowy zwycięzcy XV Konkursu Chopinowskiego - Rafała Blechacza (2005 rok).
Ponad 50 lat muzycznej historii Białegostoku
Budynek Filharmonii Białostockiej przeszedł gruntowny remont na początku XXI wieku. W latach 2001-2002 zmodernizowano infrastrukturę i dostosowano ją tym samym do realizacji nagrań. Akustykę sali zaprojektowała jedna z najbardziej uznanych w Polsce specjalistek w tej dziedzinie - Ewa Więckowska-Kosmala.
Sala koncertowa przy ul. Podleśnej 2 charakteryzuje się funkcjonalnym i nowoczesnym wnętrzem. Dominuje w niej kolor naturalnego dębu. Widownia może pomieścić z kolei 447 osób (z możliwością rozszerzenia do 472 miejsc). Na jasnym budynku o nietypowej architekturze, wyróżnia się oryginalny fresk.
Budynek przez wiele lat pełnił kluczową rolę w życiu muzycznym regionu. Po otwarciu nowej siedziby OiFP przy ul. Odeskiej, obiekt położony na skraju Parku Konstytucji 3 Maja przestał pełnił kluczową rolę. Nadal jest jednak obecny w życiu kulturalnym Białegostoku. Obecnie funkcjonuje jako Sala Koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych. Odbywają się tam różnorodne wydarzenia muzyczne, koncerty czy zajęcia edukacyjne. Filharmonia Podlaska do dziś łączy bogatą historię z nowoczesnym podejściem zarówno do edukacji muzycznej, jak i wydarzeń artystycznych. Jest żywym świadectwem kulturalnej historii miasta i regionu.
