Szokujące zmiany w przepisach! Wystarczy jeden drobny błąd i stracisz prawo jazdy. Wiemy, jak zmieni się prawo

i

Autor: Podlaska Policja Szokujące zmiany w przepisach! Wystarczy jeden drobny błąd i stracisz prawo jazdy. Wiemy, jak zmieni się prawo

Przepisy

Szokujące zmiany w przepisach! Wystarczy jeden drobny błąd i stracisz prawo jazdy. Wiemy, jak zmieni się prawo

2024-04-26 9:34

Kierowcy w Polsce już dziś muszą być gotowi na szokujące zmiany w przepisach ruchu drogowego. Konkretnie chodzi o zaostrzenie kar za wykroczenia drogowe oraz nowe rozwiązania prawne w związku z wydawaniem i odnowieniem prawa jazdy. Jakie zmiany prawne szykuje Unia Europejska?

Spis treści:

 1. W ten sposób stracisz prawo jazdy w 5 minut
 2. Nowy katalog wykroczeń drogowych i badania psychologiczne
 3. Nowe badania lekarskie i okres próbny na 5 lat

Unia Europejska w ciągu kilku najbliższych lat planuje wprowadzić nowe przepisy dla kierowców. Dotyczą one oceny zdrowia kierowców, w tym również osób starszych, łatwiejszą utratę uprawnień do prowadzenia pojazdów, obowiązkową wymianę prawa jazdy oraz wprowadzenie kontroli i ograniczeń dla młodych kierowców.

W ten sposób stracisz prawo jazdy w 5 minut

Najważniejszym planem Unii Europejskiej jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach w całej Europie. Jednym z założeń ma być ograniczenie do zera liczby wypadków na drogach. W jaki sposób Bruksela chce tego dokonać? Jednym z pomysłów jest zabierania prawa jazdy za przekroczenie prędkości. W jaki sposób kierowcy w Polsce będą mogli stracić prawo jazdy w 5 minut? Jeśli zmiany wejdą w życie policja zabierze dokument każdemu, kto przekroczy prędkość o 30 km/h w terenie zabudowanym. Ale to nie wszystko.

Czy rozpoznasz tablice rejestracyjne z woj. podlaskiego?

Pytanie 1 z 11
BBI to tablica rejestracyjna mieszkańca powiatu:

Nowy katalog wykroczeń drogowych i badania psychologiczne

Po zmianach zaproponowanych przed UE zdobycie mandatu ma być zdecydowanie prostsze. Jaki pomysł mają w Brukseli? PE myśli nad rozszerzeniem katalogu wykroczeń. Kierowcy byliby ścigani w UE: 

 • za jazdę pod wpływem i przekroczenie prędkości, 
 • za niebezpieczne parkowanie i wyprzedzanie, 
 • za przekraczanie linii ciągłej, 
 • za ucieczkę z miejsca wypadku.

Mało tego, badania psychologiczne miałyby być obowiązkowe dla wszystkich, którzy chcieliby uzyskać prawo jazdy, a sam dokument kategorii A i B byłby wydawany na 15 lat, kierowcom autobusów na 5 lat. Później trzeba byłoby zmienić prawo jazdy na nowe.

Nowe badania lekarskie i okres próbny na 5 lat

Kolejną zmianą dla kierowców będą nowe badania lekarskie. Osoby posiadające uprawnienia miałyby same oceniać swój stan zdrowia, a państwo mogłoby jednak decydować, czy samoocena jest wystarczająca, czy powinno ją zastąpić badanie lekarskie. Nowości czekają też młodych kierowców (zarówno ze względu na wiek jak i staż za kierownicą). Jak czytamy na auto.dziennik.pl PE zapowiada: 

 • obniżenie limitu alkoholu we krwi, 
 • surowe kary za niebezpieczną jazdę, 
 • obniżenie limitu prędkości na różnych rodzajach dróg, 
 • zakaz samodzielnej jazdy w godzinach 22.00 - 6.00 (mógłby jeździć tylko pod okiem osoby posiadającej prawo jazdy dłużej niż 5 lat).

Młodzi kierowcy powyższym ograniczeniom podlegaliby przez dwuletni okres próbny.

Blokada drogi S11