Nowe przepisy ruchu drogowego od 1 stycznia 2024! Za to zarobisz nawet 2000 zł mandatu

i

Autor: Podlaska Policja Nowe przepisy ruchu drogowego od 1 stycznia 2024! Za to zarobisz nawet 2000 zł mandatu

Twoje finanse

Nowe przepisy drogowe weszły już od 1 stycznia 2024! Za to zarobisz nawet 2000 zł mandatu

2024-03-16 14:33

Od 1 stycznia 2024 roku zmianami objęte zostały również przepisy związane z ruchem drogowym. Nowelizacja prawa w szczególności powinna zainteresować kierowców, którzy planują zmianę samochodu w nowym roku. Od 1 stycznia wprowadzono nowy obowiązek, za którego niedopełnienie grozi mandat w wysokości 500 zł!

Spis treści

  1. Kolejny obowiązek rejestracyjny od 1 stycznia
  2. Wysokie kary za przegapienie terminu rejestracji pojazdu

Od 1 stycznia 2024 r. zmiany prawne mocno dotkną nie tylko osoby prywatne, ale również przedsiębiorców. I właśnie ta druga grupa najmocniej oberwie, bo jest narażona na największe kary finansowe. 

Kolejny obowiązek rejestracyjny od 1 stycznia

Wszystko z powodu tego, że resort chce zrobić porządek z danymi Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Z bazy mają zniknąć osoby, które fizycznie nie istnieją. Niestety, aby móc bazę zaktualizować od 1 stycznia 2024 r. na kierowców nałożona zostanie nowy obowiązek. Od 1 stycznia 2024 r. do urzędu nie trzeba będzie już wysyłać zawiadomienia o nabyciu pojazdu, zastąpi go bowiem inny obowiązek – złożenie wniosku o rejestrację samochodu.  

Jaką ustawodawca przewiduje karę za niedopełnienie tego obowiązku? Od 1 stycznia 2024 r. ma to być od 500 aż do 2 tys. zł. Co istotne, inna wysokość kary dotyczyć będzie osób prywatnych, inna przedsiębiorców (np. właścicieli komisów samochodowych).

Wysokie kary za przegapienie terminu rejestracji pojazdu

Jak kary za przegapienie terminu rejestracji pojazdu będą wyglądały w praktyce? Osoby prywatne, które nie zdążyły przerejestrować samochodu w ciągu miesiąca od zakupu, będą musiały zapłacić 500 zł. Jeśli przekroczą 180 dni, kara wzrośnie do 1 tys. zł. Właściciele komisów będą mieli więcej czasu na przerejestrowanie pojazdu – muszą zmieścić się w terminie 90 dni od zakupu. Jeśli tego nie zrobią, zapłacą 1 tys. zł grzywny. Kwota ta wzrośnie dwukrotnie (do 2 tys. zł), jeśli przedsiębiorca nie dopełni obowiązku w ciągu 180 dni.

ZUS jest zmorą każdego Polaka. Ile o nim wiesz? QUIZ

Pytanie 1 z 13
Kto jest obecnie prezesem ZUS?
Kierowcy w oku policyjnego drona! Posypały się mandaty