Rosja obwinia USA za atak rakietowy na Krym. Kreml grozi odwetem

i

Autor: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV W Rosji dzień żałoby po ataku rakietowym na Krym

wiadomości

Rosja obwinia USA za atak rakietowy na Krym. Kreml grozi odwetem

2024-06-24 16:48

Rosja obwiniła w poniedziałek Stany Zjednoczone o niedzielny atak na Krym dostarczonymi przez USA pociskami ATACMS. W wyniku bombardowania zginęły co najmniej cztery osoby, a 151 zostało rannych. MSZ w Moskwie zapowiedziało, że atak nie zostanie bez odpowiedzi i ostrzegło USA przed odwetem.

- Powinniście zapytać moich kolegów w Europie, a przede wszystkim w Waszyngtonie, rzeczników, dlaczego ich rządy zabijają rosyjskie dzieci. Po prostu ich o to zapytajcie - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow dziennikarzom.

Również w poniedziałek ambasadorka USA Lynne Tracy została wezwana do rosyjskiego MSZ, gdzie zarzucono jej, że Waszyngton "prowadzi wojnę hybrydową przeciw Rosji i stał się w istocie stroną konfliktu". Atak na Krym "nie pozostanie bez kary, nastąpią kroki odwetowe" - zaznaczył resort.

Pytany, w jaki sposób Rosja mogłaby odpowiedzieć na atak na Krym, Pieskow powtórzył słowa Władimira Putina z 6 czerwca o dostarczeniu konwencjonalnej broni regionom w pobliżu Stanów Zjednoczonych i ich sojusznikom. Dodał, że czas pokaże o które konkretnie kraje będzie chodziło.

 Atak rakietowy na Krym. Ofiary śmiertelne i ponad 100 rannych

W niedzielę okupacyjne władze Krymu poinformowały o ukraińskim ataku rakietowym na Sewastopol na Krymie. Tzw. gubernator tego miasta Michaił Razwożajew informował, że zginęły cztery, a poszkodowanych zostało 151 osób.

Rosja zarzuciła USA, że dostarczyły broń użytą w ataku, w którym zginęło co najmniej dwoje dzieci, oraz że amerykańscy specjaliści wojskowi nakierowali pociski i dostarczyli do nich dane.

Sewastopol na zachodzie Półwyspu Krymskiego jest główną bazą rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Należący do Ukrainy Krym został anektowany przez Rosję w marcu 2014 roku w wyniku interwencji zbrojnej i nielegalnego referendum. Ukraina i Zachód uznały te działania Kremla za pogwałcenie prawa międzynarodowego.

Gen. Komornicki: Ukraińcy nie odzyskają Krymu