Remonty kluczowych dróg na Podlasiu. Inwestycje szykują się w tych trzech miastach

i

Autor: bransk.um.gov.pl Trzy kluczowe drogi w Podlaskiem zostaną przebudowane. Jedna z nich znajduje się w Brańsku

Na drogach

Remonty kluczowych dróg na Podlasiu. Inwestycje szykują się w tych trzech miastach

2024-07-12 9:46

W Podlaskiem przebudowane zostaną drogi w Brańsku, Czyżewie i Jedwabnem. Inwestycje te będą łącznie kosztować 41 mln zł. W urzędzie marszałkowskim w Białymstoku podpisano umowy z wykonawcami.

Remonty kluczowych dróg na Podlasiu. Inwestycje szykują się w tych trzech miastach

Inwestycje będą kosztować następujące kwoty:

  • w Czyżewie - 16,8 mln zł,
  • w Brańsku - 8,8 mln zł (8 mln zł z Polskiego Ładu, reszta z budżetu województwa),
  • w Jedwabnem - 13 mln zł. (Dodatkowo 2,3 mln zł będzie kosztować przebudowa kanalizacji)

Inwestycje został zamówione przez samorząd woj. podlaskiego i będą realizowane przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku.

Remont kluczowych dróg w Podlaskiem. "Równomierny rozwój całego województwa"

9 lipca wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Malinowski i członek zarządu województwa podlaskiego Jacek Piorunek podpisali umowy z wykonawcami. Są to firmy: PRDM Trakt z Wysokiego Mazowieckiego, BIK-Projekt z Łomży, PB Contrakt z Hryniewicz i Bogdan Józef Falkowski Instalacje ze Stanisławowa.

Wicemarszałek Marek Malinowski powiedział, że władzom regionu zależy na równomiernym rozwoju całego województwa.

- Jestem przekonany, że realizacja dzisiejszych umów wpłynie zasadniczo na komfort i bezpieczeństwo użytkowników tych dróg. Na korzyść zmieni się także wygląd i estetyka miast. Wiem, że ich mieszkańcy od dawna wyczekują tych robót - zaznaczył. Wyjaśnił też, że inwestycje będą na krótkich odcinkach dróg, ale ze względu na duży zakres prac w infrastrukturze miejskiej są kosztowne.

W tych trzech miastach na Podlasiu szykują się remonty kluczowych dróg

Za 13 mln zł w Jedwabnem będzie przebudowana droga wojewódzka nr 668, czyli ulica Przytulska. - Droga strategiczna, jeżeli chodzi o naszą gminę, nasze miasto, w ciągu traktu Łomża-Osowiec - zaznaczył burmistrz Jedwabnego Adam Niebrzydowski. Dodał, że kończy się budowa obwodnicy Jedwabnego, a ul. Przytulską będzie drugą częścią tej inwestycji. Według urzędu marszałkowskiego przebudowa ul. Przytulskiej ma być zakończona w listopadzie 2025 r.

W Czyżewie będzie modernizowana ulica Szkolna w ciągu drogi wojewódzkiej nr 690. Jak powiedział burmistrz Franciszek Kuczewski, zostanie przebudowane m.in. "bardzo kolizyjne" skrzyżowanie ulic Szkolnej i Mazowieckiej, dzięki czemu poprawi się bezpieczeństwo. - Powstanie tam duże, nowoczesne rondo, zostaną zrobione ścieżki pieszo-rowerowe, oświetlenie - wyjaśnił burmistrz Czyżewa. Prace mają być zakończone w kwietniu 2026 r.

Burmistrz Brańska Agata Puchalska podkreśliła, że inwestycja w Brańsku jest jedną z najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców miasta. - Ulica Sienkiewicza przechodzi przez samo centrum naszego miasta nieopodal placu miejskiego, na którym odbywają się wszystkie miejskie uroczystości. Mamy tam również obok przedszkole i urząd miasta - powiedziała Puchalska. Do stycznia 2026 r. będzie przebudowane ok. 200 metrów drogi. Dodatkowo za 2,3 mln zł zostanie też przebudowana kanalizacja deszczowa na 560 metrach ul. Sienkiewicza (2 mln zł z tej kwoty to pieniądze z Polskiego Ładu, reszta z budżetu województwa podlaskiego.

Które z tych miast leżą na Podlasiu? Sprawdź Quiz, który jest tylko w teorii łatwy. 10/16 to sztuka!

Pytanie 1 z 16
Czy Supraśl to miasto leżące w woj. podlaskim?
Wielki remont Wisłostrady! Najważniejsza droga w Warszawie będzie zamknięta