Na drogach

Rekordowy wzrost pasażerów na tej trasie z Białegostoku. W 2024 roku pojechało ponad milion osób

2024-12-23 10:57

Liczba pasażerów na trasie kolejowej Białystok-Warszawa wzrosła o 33 procent - rok do roku. W 2024 roku pojechało nią ponad 1 milion pasażerów. To największy wzrost w połączeniach między największymi miastami Polski.

Rekordowy wzrost liczby pasażerów na trasie Warszawa-Białystok

- Mamy 33-proc. wzrost liczby pasażerów rok do roku tylko w relacji na trasie z Warszawy do Białegostoku. To jest największy wzrost, jeśli chodzi o wzrosty mierzone liczbą pasażerów pomiędzy największymi miastami w Polsce

- powiedział wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak podczas konferencji prasowej na stacji Białystok.

Polityk do stolicy woj. podlaskiego przyjechał z Warszawy w sobotę (21 grudnia) pociągiem. Pociąg ten miał 100-procentowe obłożenie. Na trasie Warszawa-Białystok odnotowano w mijającym roku ponad 1 mln pasażerów.

Największy wzrost w Polsce. Będzie więcej połączeń kolejowych w Podlaskiem?

Jak zapowiedział Malepszak, ministerstwo chce w przyszłym roku zwiększyć liczbę połączeń na trasach w Podlaskiem. Chodzi między innymi o połączenie z Białegostoku do Suwałk.

Wiceminister dodał również, że będzie prowadził rozmowy z marszałkiem województwa podlaskiego na temat zwiększenia liczby połączeń pociągów regionalnych do Białegostoku.

- Cel jest taki, aby było coraz więcej połączeń, coraz więcej pasażerów, coraz większe znaczenie kolei w regionie - wyjaśnił.

Dwa szybkie pociągi na trasie Białystok-Warszawa. "Będziemy tę ofertę zwiększać"

Konferencja prasowa przy dworcu PKS w Białymstoku odbyła się w ramach zakończenia przebudowy stacji Białystok. Była ona elementem modernizacji międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica. W spotkaniu, oprócz wiceministra infrastruktury, wzięli udział także samorządowcy z woj. podlaskiego.

Do słów wiceministra odniósł się marszałek woj. podlaskiego Łukasz Prokorym. Przypomniał o podpisanej umowie województwa z Polregio. Porozumienie zostało parafowane pod koniec listopada i dotyczy przewozów pasażerskich w regionie na lata 2026-2030.

Jak podkreślił Prokorym, zgodnie z umową, dostosowano rozkład pociągów tak, by z różnych miejsc w regionie dojeżdżały do Białegostoku rano, w tzw. godzinach szkolnych, co pozwoli młodzieży i studentom na dotarcie na zajęcia na godzinę 8.

Wiceminister Malepszak, że "efekt całościowy modernizacji jest świetny". - 180 km z Warszawy, 90 minut, dwa bardzo szybkie pociągi do Białegostoku, dwa szybkie do Warszawy. A co najważniejsze, będziemy tę ofertę zwiększać - zapowiedział.

Inwestycja na stacji Białystok niezwykle ważna dla mieszkańców i turystów

Obecni na konferencji politycy zgodnie przyznali, że inwestycja była niezwykle ważna dla mieszkańców i turystów.

- To, co dzisiaj udało się nam wspólnymi siłami osiągnąć, to szybki, komfortowy czas przejazdu do Warszawy, bez żadnych ograniczeń, po całej trasie 160 km/h - powiedział wiceprezes PKP PLK Michał Gil. To właśnie koleje państwowe prowadziły inwestycję.

Podkreślono, że poprawił się komfort i wygoda pasażerów. Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski przypomniał o programie rządu modernizacji kolei, którego jednym z elementów jest projekt "Polska w 100 minut". Zwrócił tym samym uwagę, że modernizacja białostockiej stacji umożliwiła szybkie połączenia ze stolicą, czego mieszkańcy bardzo potrzebowali.

Czytaj również: Z wiarą i nadzieją. Caritas w Białymstoku zaprasza na Wigilię

QUIZ: Czy to miasto leży w Podlaskiem? Jak dobrze znacie miejscowości Podlasia?
Pytanie 1 z 10
Które z tych miast leży w Podlaskiem?
To jedyny taki peron w Polsce! Odjeżdżały z niego pociągi do dalekiej Rosji
Białystok Radio ESKA Google News
Autor: