Patroni roku 2023 w Białymstoku
W obu głosowaniach nikt nie był przeciw, ale w sumie pięcioro radnych - biorących udział w tej sesji - nie oddało głosów. W stanowisku dotyczącym upamiętnienia uczestników powstania w getcie radni przypominają, że w sierpniu 1943 roku "przestała istnieć żydowska społeczność Białegostoku". 16 sierpnia 1943 roku wybuchło powstanie w białostockim getcie, w reakcji na plany niemieckie ostatecznej likwidacji tego getta.
Według historyków, był to drugi co do wielkości - po Warszawie - zryw ludności żydowskiej przeciw Niemcom. Większość bojowników zginęła w walce, przywódcy powstania odebrali sobie życie.
Drugi z patronów to podporucznik Zbigniew Rećko ps. Trzynastka, który w 1942 roku przeprowadził akcję wyprowadzenia z białostockiego aresztu gestapo trzech członków sztabu i łączniczki okręgu Białystok AK.
Kim był Zbigniew Rećko?
Zbigniew Rećko (1923-46) zginął w walce z plutonem operacyjnym MO koło Wysokiego Mazowieckiego (Podlaskie). Jego grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w miejscowości Kobylin-Borzymy. Jesienią 1942 roku, 19-letni wówczas Rećko, wsławił się akcją samodzielnego wyprowadzenia z białostockiego aresztu gestapo trzech członków sztabu i łączniczki okręgu Białystok Armii Krajowej. Pracował wówczas jako tłumacz w siedzibie gestapo przy obecnej ulicy Sienkiewicza.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]