Quiz. Jak dobrze znasz bohaterów “Antygony” Sofoklesa? Wiesz, kim była Antygona?

i

Autor: NewsLubuski/East News Quiz. Jak dobrze znasz bohaterów “Antygony” Sofoklesa? Wiesz, kim była Antygona?

Matura 2024

Quiz. Jak dobrze znasz bohaterów “Antygony” Sofoklesa? Wiesz, kim była Antygona?

2024-05-06 10:17

Sofokles to jeden z najważniejszych pisarzy tragedii starożytnej Grecji, a jego utwory takie jak “Antygona” czy “Król Edyp” znają wszyscy uczniowie. Głównie dlatego, że są po prostu wałkowane od najmłodszych klas szkół ponadpodstawowych. Jednak czy na pewno wiesz, jacy są bohaterowie tragedii “Antygona”? Sprawdź się w tym quizie.

“Antygona” to najważniejsza i najbardziej znana tragedia grecka. Skąd takie żywe zainteresowanie w Polsce tym dziełem? Przede wszystkim dlatego, że  jest to jedna z nielicznych sztuk teatralnych, które przetrwały do współczesnych czasów i jedno z późniejszych dzieł twórcy. Do czasów współczesnych  zachowało się zaledwie siedem tragedii Sofoklesa, a „Antygona” jest prawdopodobnie jedną z najwcześniejszych, które znamy. 

Tego dzieła nie da się czytać i interpretować bez dwóch pozostałych dzieł tragika: “Króla Edypa” i “Edypa w Kolonie”. Wspólnie tworzą trylogię dramatyczną. Choć dzieła Sofoklesa nie należą do najprzyjemniejszych w szkole średniej, obowiązkowo są omawiana na lekcjach języka polskiego. A “Antygona” należy do listy obowiązkowych lektur na maturze z języka polskiego. 

Jacy są bohaterowie tragedii “Antygona” Sofoklesa? O czym jest ten utwór? Jaką najważniejszą problematykę przekazuje? Co z niego warto powtórzyć do matury z języka polskiego? Ostrzegamy, że poniższe pytania nie są łatwe, ale będą dobrym przygotowaniem do matury z języka polskiego. Powodzenia!

Quiz. Jak dobrze znasz bohaterów “Antygony” Sofoklesa? Wiesz, kim była Antygona?

Pytanie 1 z 20
Antygona jest:
Matura 2023 z języka polskiego - technikum w Katowicach