Program „Czyste powietrze” w województwie podlaskim. Ile starych pieców wymieniono?

i

Autor: pexels.com Program „Czyste powietrze” w województwie podlaskim. Ile starych pieców wymieniono?

Program „Czyste powietrze” w województwie podlaskim. Ile starych pieców wymieniono?

2022-09-29 15:37

9 tys. starych pieców, tzw. kopciuchów wymieniono dotąd w Podlaskiem w ramach realizacji rządowego programu "Czyste powietrze". W sumie zrealizowano inwestycje o wartości 150 mln zł - poinformował w czwartek w Białymstoku prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Maciej Borzyszkowski.

Program „Czyste w powietrze” w Podlaskiem - dane

Prezes WFOŚiGW w Białymstoku o wynikach rządowego programu "Czyste powietrze" w woj. podlaskim mówił w czwartek na konferencji prasowej przy okazji wręczenia gminie Piątnica czeku na 1,4 mln zł z programu "Ciepłe mieszkanie" oraz zawarcia porozumień o współpracy z gminami Augustów i Bargłów Kościelny we wdrażaniu programu "Czyste powietrze". Gminy te - jako kolejne - utworzą punkty informacyjno-konsultacyjne tego programu.

Borzyszkowski podsumował, że dotychczas w Podlaskiem przyjęto 16 tys. wniosków do programu "Czyste powietrze", podpisano 14 tys. umów.

"Wymieniliśmy ok. 9 tys. kopciuchów na kwotę blisko 150 mln zł" – mówił.

„Czyste powietrze” w Polsce

Obecny na konferencji wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu "Czyste powietrze" Paweł Mirowski przypomniał, że dotąd w ciągu czterech lat realizacji programu (od września 2018 r.) Polacy złożyli ponad 500 tys. wniosków o dotacje, będą zrealizowane inwestycje na kwotę 9,2 mld zł, a do korzystających z programu przekazano 3,5 mld zł.

"W tej chwili możemy uzyskać dofinansowanie nawet do 79 tys. zł na to, żeby wymienić kopciucha i docieplić własny dom" - mówił Mirowski. Przypomniał, że od połowy lipca można dostać do 50 proc. przyznanej kwoty w ramach prefinansowania, jeszcze przed rozpoczęciem prac.

Punkty konsultacyjne na Podlasiu

Mirowski mówił, że termin na podpisywanie porozumień z samorządami ws. punktów konsultacyjnych mija 30 września 2022 r. Podał, że dotąd porozumienia są zawarte w 83 proc. wszystkich gmin w Polsce (z 2066 samorządami)i są one ważnym elementem we wdrażaniu programu. Przypomniał, że gmina dostaje do 35 tys. zł na prowadzenie punktu konsultacyjno-informacyjnego, by program "był bliżej mieszkańców".

W Podlaskiem nowe punkty utworzą gminy Augustów i Bargłów Kościelny. Wójt gminy Augustów i zastępca wójta gminy Bargłów podkreślali, że punkty są ważne dla mieszkańców, bo sprawy związane z programem będą mogli załatwiać na miejscu. "Tworząc punkt na terenie naszej gminy, skrócimy drogę i czas zainteresowanych od chwili złożenia (wniosku) do otrzymania środków finansowych" - powiedział wójt gminy Augustów Zbigniew Buksiński.

Program „Ciepłe mieszkanie” – co to jest?

Uzupełnieniem programu "Czyste powietrze" kierowanym do właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych jest program "Ciepłe mieszkanie". Pierwszym samorządem w woj. podlaskim, który będzie wdrażał ten program, jest gmina Piątnica koło Łomży. Wójt Artur Wierzbowski odebrał symboliczny czek na sumę 1,4 mln zł z tego programu. Mówił, że będą prowadzone inwestycje w 75 mieszkaniach w blokach popegeerowskich w Marianowie.

Wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski mówił, że na program "Ciepłe mieszkanie" jest kwota 1,4 mld zł. Tłumaczył, że gmina występuje do WFOŚiGW z wnioskiem o sfinansowanie właścicielom mieszkań w budynkach wielorodzinnych wymiany starego pieca, realizację elementów termomodernizacji. Przypomniał, że z tego programu można dostać do 37,5 tys. zł na jeden lokal.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podkreślał, że ważne są działania na rzecz bardziej czystego powietrza, które jednocześnie służą zdrowiu mieszkańców, większym oszczędnościom i mniejszym wydatkom na energię. "I właśnie temu służą programy, zarówno program Czyste powietrze, jak i teraz rozwijany program Ciepłe mieszkanie" - dodał wojewoda.

Dzień chłopaka - Ewelina pyta i nie błądzi #2