Prezydent Duda w Chinach. Bezwizowych ruch dla Polaków? Jest porozumienie

i

Autor: PAP/EPA/PEDRO PARDO / POOL Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z Xi Jingpingiem w Chinach

wiadomości

Prezydent Duda w Chinach. Bezwizowych ruch dla Polaków? Jest porozumienie

2024-06-24 16:21

Prezydent Andrzej Duda przebywa obecnie z kilkudniową wizytą w Chinach. W poniedziałek spotkał się z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem. Rozmowa dotyczyła wprowadzenia ruchu bezwizowego. Podpisano także porozumienia dotyczące eksportu polskiej żywności do Chin.

Polacy będą mieli ruch bezwizowy do Chin. Deklaracja Xi Jingpinga

- Dzisiaj po rozmowie ze mną prezydent Xi Jinping zadeklarował, że Polacy będą mieli ruch bezwizowy do Chin - powiedział prezydent Duda na konferencji prasowej po spotkaniu z Xi Jingpingiem.

Jak mówił, "każdy, kto będzie chciał przyjechać do Chin w terminie do 15 dni - a więc przede wszystkim w celach turystycznych czy w celach gospodarczych, biznesowych - nie będzie potrzebował wizy".

- Te procedury już zostały uruchomione. Sądzę, że możemy się spodziewać tego, że już w najbliższych dniach ruch bezwizowy stanie się faktem. W tutejszej praktyce zazwyczaj dzieje się tak po jednoznacznej deklaracji złożonej przez prezydenta Xi Jinpinga - podkreślił Andrzej Duda.

- Cieszę się bardzo z tego, bo możliwość komunikacji międzyludzkiej jest dla mnie ogromnie istotna - dodał prezydent.

Polska żywność będzie eksportowana do Chin. "Szereg porozumień"

Podczas briefingu w Pekinie prezydent Duda zwracał także uwagę na "cały szereg" porozumień dotyczących eksportu polskiej żywności do Chin, które zostały zawarte podczas jego wizyty w tym kraju. Jak wskazywał, są to chyba "największe umowy w historii", które "otwierają w istotnym stopniu rynek chiński dla polskiego rolnictwa".

- Do końca roku będziemy mieli tzw. regionalizację, jeśli chodzi o możliwość sprzedaży drobiu w Chinach. To jest dla naszych producentów drobiu - a jesteśmy potęgą drobiarską w skali Europy - informacja niezwykle ważna. Do końca roku wszystkie związane z tym kwestie będą na pewno domknięte i ta regionalizacja drobiu będzie na pewno załatwiona - mówił.

- Będziemy czwartym krajem świata, który będzie miał tę regionalizację - obok Francji, Stanów Zjednoczonych - dodał prezydent.

W poniedziałek w obecności przywódców Polski i Chin podpisano m.in. porozumienie w sprawie planu pracy w zakresie wyznaczania stref i regionalizacji w odniesieniu do występowania ognisk HPAI. Obecnie wystąpienie choroby w dowolnym regionie kraju skutkuje zakazem eksportu produktów drobiarskich z całej Polski. Dzięki podpisanej umowie zakazy handlu miały zastosowanie tylko do regionów, w których potwierdzono zachorowania u drobiu. W ten sposób producenci unikną potencjalnych strat ekonomicznych związanych z występowaniem tej choroby.

Prezydent Duda: Ludzie będą mieli swoje samoloty!