Drogi

Podlaskie: Kolejne nowe wiadukty powstały na trasie Rail Baltica [ZDJĘCIA]

2024-04-30 13:22

Ta inwestycja poprawi bezpieczeństwo na drogach w Podlaskiem. Dwa nowe wiadukty w ramach Rail Baltica otwarto w miejscowościach Dąbrowa-Łazy i Szepietowo-Janówka. Inwestycje kosztowały łącznie 45 mln zł.

Kolejne nowe wiadukty drogowe powstały na linii kolejowej z Białegostoku do Warszawy. Tym samym pomiędzy Czyżewem a Łapami otwarte dla ruchu samochodów są już wszystkie zaplanowane skrzyżowania dwupoziomowe.

To oznacza, że kierowcy nie zatrzymują się już przed torami.

Wiadukt w Dąbrowie-Łazach

Ma 80 m długości, a wraz z drogami dojazdowymi prawie 900 m. Zapewnia drogę o jednym pasie ruchu w każdą stronę oraz ciąg pieszo-rowerowy.

- Obiekt sąsiaduje z przystankiem kolejowym, dlatego dla wygodnej i bezpiecznej komunikacji wykonano schody oraz pochylnie dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Koszt budowy wiaduktu to 24,7 mln zł - mówi Tomasz Łotowski PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Wiadukt Szepietowo-Janówka

Tu przeprawa wraz z dojazdami ma 1100 m długości. Wiadukt prowadzi nad linią kolejową i równoległymi do torów nowymi odcinkami dróg lokalnych. Koszt prac to prawie 20 mln zł.

25 nowych skrzyżowań w Podlaskiem

Z puli 25 bezkolizyjnych skrzyżowań w budowie pozostają tunele pod torami w Łapach i Baciutach oraz wiadukt nad linią kolejową w Trypuciach.

 - Skrzyżowania mają usprawnić ruch pociągów, które będą jeździć z prędkością do 200 km/h - dodaje Łotowski.

Inwestycja na trasie Czyżew – Białystok ma kosztować 3,4 mld zł.

Wrak Race Białystok