Podlaska Oktawa Kultur 2022. Kto wystąpi podczas festiwalu folkloru i różnorodności?

2022-07-23 9:59

Koncerty zespołów folkowych i folklorystycznych z kraju i zagranicy, warsztaty a także potańcówka, złożą się na festiwal Podlaska Oktawa Kultur 2022, odbywający się między 21 a 24 lipca. Główna scena stanie w Białymstoku, ale artyści wystąpią też m.in. w Siemiatyczach, Suchowoli i Piątnicy.

Podlaska Oktawa Kultur 2022 – co to?

"Podlaska Oktawa Kultur 2022 to największa tego typu impreza po tej stronie Wisły. Muzyka źródeł, inspiracji, muzyka, która jest połączeniem tradycji i nowoczesności" - oceniła we wtorek na konferencji prasowej dyrektorka Podlaskiego Instytutu Kultury (PIK) w Białymstoku Barbara Bojaryn-Kazberuk. Podkreśliła, że motywem przewodnim tego roku będzie akcent ukraiński.

W tym roku na Podlaską Oktawę Kultur zaproszono 17 zespołów z kraju i zagranicy m.in. z Ukrainy, Słowacji, Czarnogóry i Korei Południowej. "Bardzo nam zależy na tym, żeby było to święto wszystkich kultur, tych, które są nam bliskie, ale także tych, których na co dzień nie mamy okazji oglądać" - wyjaśniła Bojaryn-Kazberuk.

ZOBACZ TEŻ: Dni Białegostoku 2022 już 24 czerwca. Wielkie gwiazdy sceny muzycznej i mnóstwo atrakcji. Jak wziąć udział?

Podlaska Oktawa Kultur 2022 – kiedy?

Festiwal Podlaska Oktawa Kultur 2022 rozpocznie się 21 lipca warsztatami tańca i potańcówką przy tradycyjnej muzyce w Streat Food Młynowa w Białymstoku. Festiwalowe koncerty odbywać się będą od 22 do 24 lipca.

Podlaska Oktawa Kultur 2022 – gdzie koncerty?

Główna scena tradycyjnie stanie na Rynku Kościuszki w Białymstoku. W tym roku Podlaska Oktawa Kultur wraca do przerwanej pandemią formuły koncertów w terenie. Gości festiwalu usłyszeć można będzie w ośmiu miastach, m.in. w Siemiatyczach, Suchowoli, Bielsku Podlaskim i Piątnicy.

Podlaska Oktawa Kultur 2022 – kto wystąpi?

Koordynator festiwalu Podlaska Oktawa Kultur 2022 Dariusz Kryszpiniuk zapowiedział, że każdy festiwalowy dzień będzie kończył występ ważnych i wyjątkowych zespołów. Będą to występy m.in. estońskiego Trad.Attack, czy polsko-ukraińskiego zespołu Dagadana.

Za najciekawszy punkt festiwalu Kryszpiniuk uznał koncert zespołu z Korei Południowej Ak Dan Gwang Chil - ostatniego dnia Podlaskiej Oktawy Kultur. "Myślę, że to jest coś, czego jeszcze u nas nie było" - powiedział. "Miejscami to błyszczący koreański pop, a momentami szamańska, tradycyjna bardzo, korzenna muzyka" – ocenił.

Podlaska Oktawa Kultur 2022 - atrakcje

W ramach festiwalu Podlaska Oktawa Kultur 2022 odbędą się też warsztaty m.in. tańców litewskich, ukraińskich i zabaw i tańców śląskich. Odbędzie się też koncert dla dzieci.

Historyk MIAŻDŻY serial o Agnieszce Osieckiej. Kompletnie niewykorzystany potencjał. Historia z Koprem