Patriotyczna ławeczka zniknęła z ogrodu przy Pałacu Branickich. Kontrowersyjna budowla stała tam 2,5 miesiąca

i

Autor: Marcin Łopienski Na zdjęciu ławka patriotyczna w Białymstoku i miejsce, gdzie stała przez 2,5 miesiąca

Patriotyczna ławeczka zniknęła z ogrodu przy Pałacu Branickich. Kontrowersyjna budowla stała tam 2,5 miesiąca

2022-11-29 20:36

To koniec historii kontrowersyjnej ławeczki, która na początku września stanęła w ogrodzie przy Pałacu Branickich w Białymstoku. Nietypowa konstrukcja wywołała olbrzymie emocje, zwłaszcza w obozie prezydenta miasta i jego otoczenia, przez cały wrzesień wszyscy żyli tym tematem. Po blisko trzech miesiącach ławka zniknęła.

Białystok. Patriotyczna ławka zniknęła

Przyczyną pożegnania się z patriotyczną ławką w Białymstoku był prawdopodobnie dramatycznie słaby stan konstrukcji. Choć jej koszt to 100 tys. zł już po pierwszych jesiennych deszczach marniała ona w oczach. Farba z drewnianych sklejek tworzących kontur zaczęła blaknąć, sklejka, z której wykonana była konstrukcja odkształcała się. W niektórych miastach w Polsce nawet kilka dni deszczu potrafiło uczynić z konstrukcji coś brzydkiego i niepotrzebnego. Po dwóch i pół miesiącach ławeczka zniknęła również z centrum Białegostoku.

Patriotyczna ławeczka w ogrodzie Pałacu Branickich

Patriotyczna ławka w stolicy Podlasia pojawiła się na początku września, czyli zaraz po wakacjach. Konstrukcja umieszczona została na podeście, w stelażu przypominającym kontury Polski. Białystok nie był jedynym miastem gdzie stanęły, miały one pojawić się również w 15 pozostałych miastach wojewódzkich. W stolicy Podlasia ławka stanęła w ogrodach Branickich, na niewielkiej przestrzeni należącej do Uniwersytetu Medycznego. UMB użyczył skrawek swojego terenu wojewodzie podlaskiemu.

Koszt budowy ławki patriotycznej to 100 tys. zł. Za projekt i wykonanie odpowiada Bank Gospodarstwa Krajowego.

Przed Dworcem Głównym stanęła ławeczka patriotyczna w kształcie Polski