Nowy znak drogowy jest zmorą dla kierowców! Jeśli nie wiesz, co oznacza, zapłacisz nawet 1000 zł mandatu

i

Autor: GDDKiA Nowy znak drogowy jest zmorą dla kierowców! Jeśli nie wiesz, co oznacza, zapłacisz nawet 1000 zł mandatu

Przepisy

Nowy znak drogowy jest zmorą dla kierowców! Jeśli nie wiesz, co oznacza, zapłacisz nawet 1000 zł mandatu

2024-05-14 12:14

Znaki drogowe nie mają dla was żadnych tajemnic? Sprawdźcie zatem, czy wiecie co oznacza ten popularny symbol, który spotkanie na wielu ulicach w Europie. Przypomina on bardzo znany w Polsce znak, co może być niezwykle mylące! Złamanie przepisów grozi bowiem mandatem w wysokości prawie 1000 zł!

Kontrowersyjny znak aktualnie możecie spotkać na hiszpańskich drogach i sporej części kierowców na pewno skojarzy on się ze znanym w Polsce znakiem A-28. O jaki symbol chodzi? Co oznacza? Jakie są różnice? 

Dziwny znak drogowy mylący kierowców. Co oznacza znak z samochodem i czarnymi kropkami?

Polski znak A-28 spotkacie najczęściej w okolicy budowy i oznacza on tzw. sypki żwir. Czyli luźny piach, który może wydobywać się spod kół samochodów. Co znaczy jednak znak ze zdjęcia głównego? Na pewno nie ostrzeżenie przed piachem. Jest on o tyle istotny, że złamanie przepisu może kosztować nas nawet blisko 1000 zł mandatu. W Hiszpanii znak z samochodem i kropkami za nim informuje o wjeździe do Strefy Niskiej Emisji.

QUIZ: Tablice rejestracyjne województwa podlaskiego. Ile rozwinięć odgadniesz?

Pytanie 1 z 12
Tablice rejestracyjne BAU oznaczają:

Mandat za nieprzestrzeganie znaku z samochodem i kropkami. Ile wynosi?

Co grozi za złamanie prawa i nielegalne wjechanie do strefy za znakiem z samochodem i kropkami? Jeżeli wjedziemy do Strefy Niskiej Emisji bez odpowiedniej naklejki środowiskowej, uprawniającej nas do poruszania się po niej, grozi nam mandat 200 euro, czyli w przeliczeniu grubo ponad 800 zł. 

Zanim zdecydujemy się na podróż po Europie, warto sprawdzić przepisy, aby nie otrzymać mandatu blisko 1000 zł. Tak jak wspomnieliśmy, w każdym dużym mieście mogą obowiązywać odrębne zasady.

Jakie samochody mogą wjeżdżać do Stref Niskiej Emisji?

Jakim autem wjedziesz do Strefy Niskiej Emisji? Według prawa europejskiego wszystkie samochody podzielone są według etykiet, przydzielonych zgodnie z normą emisji spalin. Chodzi o:

  • Etykieta B: pojazdy z silnikami benzynowymi i normą Euro 3 lub Diesla i normą Euro 4
  • Etykieta C: pojazdy z silnikami benzynowymi i normą Euro 4 lub Diesla i normą Euro 6
  • Etykieta Eco: hybrydy i pojazdy zasilane LPG lub CNG spełniające normę Euro 4 lub diesle z Euro 6
  • Etykieta Zero: pojazdy elektryczne i hybrydy plug-in o zasięgu co najmniej 40 km.

Tylko samochody z etykietą Eco i Zero mogą swobodnie poruszać się po miastach Europy. W przypadku pozostałych aut w każdej miejscowości są odrębne zasady. W większości jednak pojazdy z Etykietami B i C mogą wjeżdżać do Stref Niskiej Emisji, ale po spełnieniu konkretnych zasad.

Skosił znak drogowy i zderzył się z innym autem