Nowe przepisy drogowe dla pieszych. Mogą stracić pierwszeństwo na pasach

i

Autor: Policja Nowe przepisy drogowe dla pieszych. Mogą stracić pierwszeństwo na pasach

Nowe przepisy drogowe dla pieszych. Mogą stracić pierwszeństwo na pasach

2021-06-01 5:50

To może być kolejna rewolucja w prawie drogowym. Wkrótce w życie mają wejść nowe przepisy drogowe dotyczące przejść dla pieszych. Jeden z nich mówi o sytuacji, gdy wkraczają oni na pasy przed jadącym autem oraz pierwszeństwie, które teoretycznie mogą stracić w bardzo prosty sposób. Szczegóły na ESKA Białystok.

Spis treści

  1. Nowe przepisy drogowe. Ważna zmiana dla pieszych. Nowe zasady [10.09.2020]
  2. Kiedy pieszy straci pierwszeństwo na pasach?
  3. Nowe przepisy drogowe - jaka kara dla pieszych po zmianie przepisów?
  4. Kiedy zmiany w prawie drogowym dotyczącym pieszych?
Niebezpieczne zdarzenia z pieszymi
Zmiany w opłatach za postój pojazdu w Strefie Płatnego Parkowania dotyczyć będą także abonamentów. Posłuchaj:

Nowe przepisy drogowe. Ważna zmiana dla pieszych. Nowe zasady [10.09.2020]

O zmianie przepisów w prawie drogowym dotyczące m.in. przejść dla pieszych pisaliśmy już wcześniej (Nowe przepisy drogowe 2020 od 1 lipca. Wiemy, czy wejdą w życie). Nowe zasady dotyczą przede wszystkim pierwszeństwa, które mają oni, wchodząc na „pasy” przed samochodami. Przyzwyczaić się będą do nich musieli nie tylko piesi, ale i kierowcy.

Co konkretnie mają zmienić nowe przepisy w prawie drogowym? Po pierwsze, pieszy ma otrzymać nowe uprawnienia – pierwszeństwo przed samochodami nawet gdy dopiero zbliża się do przejścia. Obecnie ma je dopiero gdy wkroczy na „zebrę”.

Prawo jazdy 2020. Nowe zmiany. Masz prawo jazdy kat. B? Dostaniesz nowe uprawnienia

Ważniejsza wydaje się być jednak druga zmiana, którą przewiduje prawo drogowe.

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Oto pytania! [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?

Kiedy pieszy straci pierwszeństwo na pasach?

Nowe przepisy drogowe mówią jasno:

Przed wejściem na przejście dla pieszych, pieszy jest obowiązany zatrzymać się i upewnić, czy kierujący pojazdem ustępuje mu pierwszeństwa.

Co to oznacza w praktyce?

Mówiąc w skrócie, pieszego obowiązywać będzie taka sama zasada, jak np. kierowcę samochodu zbliżającego się do przejazdu kolejowego ze znakiem STOP. Nowe przepisy drogowe zakładają, że będzie zobowiązany:

  1. Bezwzględnie się zatrzymać.
  2. Rozejrzeć się.
  3. Upewnić się, że nie zagraża mu niebezpieczeństwo ze strony nadjeżdżających aut.

Dopiero po takim upewnieniu się może wkroczyć na pasy, mając pierwszeństwo. Teoretycznie zatem, jeśli wejdzie na „zebrę” bez zatrzymania, zrobi to bezprawnie, tracąc pierwszeństwo.

Nowe przepisy drogowe - jaka kara dla pieszych po zmianie przepisów?

Powyższe nowe zasady nie zmieniają faktu, że po wejściu w życie nowych przepisów również kierowcy, dojeżdżając do przejścia, będą musieli zachować szczególną ostrożność. Według Motofaktów zanim kierowcy i piesi przyzwyczają się do nowych przepisów, może dochodzić do absurdalnych sytuacji i większej liczby wypadków z potrąceniami. Pesymiści przewidują nawet, że więcej kierowców może zostać skazanych na kary więzienia.

Po zmianie przepisów dla pieszych każdy z nich, który wejdzie na przejście bez wcześniejszego zatrzymania się, może dostać mandat. Jak natomiast będzie wyglądało dochodzenie praw, jeśli dojdzie do wypadku? Tego na razie nie wiadomo.

Kiedy zmiany w prawie drogowym dotyczącym pieszych?

Nowe przepisy drogowe dla pieszych i kierowców mają wejść w życie prawdopodobnie w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Optymistyczny termin to 1 stycznia 2021 roku.