ciekawostki

Niesamowite ciekawostki o Białymstoku. O tym możesz nie mieć pojęcia!

2024-07-13 13:58

Niemal każdy wie w jakim województwie leży Białystok czy jaka rzeka przepływa przez miasto. Ale czy wiecie co wspólnego ma Białystok z kosmosem, jaki historyczny zabieg przeprowadzono na tutejszym Uniwersytecie Medycznym i na ilu wzgórzach położone jest miasto i jaki ma to związek ze słynną europejską stolicą? Poznajcie te mało znane ciekawostki o stolicy Podlasia!

Białystok to największe miasto północno-wschodniej Polski i zarazem stolica województwa podlaskiego. Miasto zamieszkuje około 300 tysięcy osób. Wraz z gminami ościennymi, aglomeracja białostocka liczy ponad 450 tys. mieszkańców.

Miasto stanowi funkcję administracyjnego, gospodarczego, naukowego i kulturalnego centrum regionu.

Białystok - naukowa i kulturowa stolica Podlasia

W tym regionalnym ośrodku akademickim znajdziemy 11 uczelni wyższych. Do najpopularniejszych należą Uniwersytet w Białymstoku, Politechnika Białostocka czy Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

Miasto słynie też z popularnych turystycznych lokalizacji, które chętnie odwiedzają także okoliczni mieszkańcy. To między innymi Rynek Kościuszki, Pałac Branickich czy Park Planty.

Niesamowite ciekawostki o Białymstoku. Te fakty o stolicy Podlasia są mniej znane!

Powyższe informacje są jednak dobrze znane, w szczególności dla mieszkańców miasta i regionu. Wiedzę na temat wielu z nich mają także obywatele Polski z innych województw. Ale Białystok to nie tylko to co oczywiste, zarówno w historii, jak i teraźniejszości miasta kryje się wiele nietypowych ciekawostek. Te odkryjecie w naszej galerii. Zebraliśmy je przy pomocy portalu Tutaj.bialystok.pl oraz na podstawie własnej wiedzy. Zapraszamy zatem do lektury!

Quiz o Esperanto. To najbardziej znany język międzynarodowy na świecie

Pytanie 1 z 10
Kto jest twórcą Esperanto?
Białystok. Młyńskie koło kręci się na Rynku Kościuszki