Najstarszy Polak mieszka na Podlasiu! Nie uwierzysz, ile ma lat!

i

Autor: pixabay.com Najstarsza osoba w Polsce mieszka w Podlaskiem

najstarsza osoba w polsce

Najstarsza osoba w Polsce mieszka na Podlasiu! Nie uwierzysz, ile ma lat!

2024-04-23 9:37

To właśnie w województwie podlaskim żyje najstarsza osoba w Polsce. Pomimo że, mamy jedną z najmniejszych w kraju ilość stulatków, to ta z najdłuższym życiowym stażem zamieszkuje Podlasie. Ile ma lat? Odpowiedź znajdziecie w artykule poniżej.

Świadczenie honorowe. Ilu stulatków żyje w Polsce?

Wraz z ukończeniem setnego roku życia solenizanci zyskują prawo do tzw. renty honorowej. Przyznawane przez państwo świadczenie jest wypłacane dożywotnio co miesiąc. Obecnie wynosi 6246,13 zł brutto, dla osób, które ukończyły sto lat po 29 lutego 2024 r.

Nie jest to wcale częsta sytuacja. Średnia długość życia w Polsce wynosi bowiem 73 lata dla mężczyzn i 81 lat w przypadku kobiet (zeszłoroczne dane GUS). W Polsce nie brakuje jednak stulatków. Według danych ZUS, w całym kraju mamy obecnie 3337 świadczeniobiorców renty honorowej.

Najstarszy Polak mieszka na Podlasiu! Ile ma lat?

Najwięcej stulatków żyje w województwie mazowieckim. Tam wypłaca się 557 świadczeń honorowych. Z kolei najmniej jest w województwie opolskim, gdzie świadczenia pobiera 68 osób.

Stulatków w Podlaskiem jest także stosunkowo niewiele, w porównaniu z innymi regionami. W województwie podlaskim ZUS wypłaca 87 świadczeń. To trzeci wynik od końca, za wspomnianym Opolskiem i Lubuskiem (84). Jednak to właśnie na Podlasiu żyje obecnie najstarsza osoba w całej Polsce.

Najstarsza seniorka z naszego regionu, która otrzymuje świadczenie honorowe w kwocie 2 716,71 zł brutto, ma obecnie 113 lat i mieszka w powiecie sejneńskim, a najstarszy mężczyzna ma 105 lat i mieszka w Suwałkach. Jego świadczenie honorowe wynosi 3 731,13 zł brutto - poinformowała w rozmowie z Medonetem regionalna rzeczniczka ZUS Katarzyna Krupicka.

Dane przekazywane przez rzeczników ZUS podkreślają tendencję, że to właśnie panie żyją w naszym kraju dłużej.

ZOBACZ PONIŻEJ: To najstarszy wieżowiec w Białymstoku. Jak wygląda teraz?

Najstarsze groby w Polsce. Najsłynniejszy aktor pornograficzny i najwyższy Polak | Niezapomniani