Nadchodzi wielka zmiana w ZUS! Dostaniecie minimum 1268 zł odszkodowania, a można liczyć na więcej

i

Autor: eska.pl Nadchodzi wielka zmiana w ZUS! Dostaniecie minimum 1268 zł odszkodowania, a można liczyć na więcej

Twoje finanse

Nadchodzi wielka zmiana w ZUS! Dostaniecie minimum 1268 zł odszkodowania, a można liczyć na więcej

2023-04-07 11:54

Już od 1 kwietnia 2023 r. w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych będą obowiązywać nowe kwoty odszkodowania za wypadek przy pracy. Co istotne, będą to świadczenia zdecydowanie wyższe! Na jakie wypłaty możecie liczyć? Jak złożyć wniosek o odszkodowanie? Na co ZUS zwraca uwagę przy ich rozpatrzeniu? Szczegóły w artykule.

ZUS wypłaci wyższe odszkodowanie po wypadku

Już od 1 kwietnia 2023 r. ZUS szykuje wielką zmianę! Za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługiwać będzie 1269 zł. Dotychczas poszkodowanemu przysługiwało 1033 zł brutto. Co ważne, w przypadku stwierdzenia całkowitej niezdolności do pracy ubezpieczonego lub rencisty będzie to 22 212 zł. Natomiast gdy do jednorazowego odszkodowania uprawniony jest małżonek lub dzieci zmarłego ubezpieczonego lub rencisty kwota wyniesie 114 231 zł.

Jak napisać wniosek o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu?

Pracownicy ZUS przypominają, że istotne jest, aby postępowanie powypadkowe przebiegło w sposób przepisowy, a dokumentacja była sporządzona rzetelnie. Od tego właśnie zależy, czy ubezpieczony będzie miał prawo do odszkodowania. Stopień uszczerbku na zdrowiu oraz jego związek z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową ocenia lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS, po zakończeniu leczenia lub rehabilitacji.

Do wniosku o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu trzeba dołączyć:

  • protokół powypadkowy wraz z dokumentacją, sporządzony i zatwierdzony przez zakład pracy,
  • wypełniony przez lekarza druk OL-9, zawierający adnotację, że leczenie i rehabilitacja zostały już zakończone.

Wypadek przy pracy to:

Wypadek przy pracy to zdarzenie nagłe, które ma miejsce w czasie wykonywania pracy lub w związku z nią, i powoduje uraz lub śmierć pracownika. Wypadek taki może mieć miejsce na terenie zakładu pracy, poza nim, podczas podróży służbowej, a także w trakcie szkolenia zawodowego czy innych form kształcenia.