Puszcza Białowieska stanowi relikt krajobrazów leśnych staroglacjalnych wysoczyzn morenowych. Dominowały one w przeszłości na nizinach środkowopolskich i północnopodlaskich. W porównaniu do innych obszarów leśnych zarówno Polski, jak i Europy, w białowieskiej puszczy spory procent drzewostanu stanowią ponad stuletnie drzewa naturalnego pochodzenia. Zachowały się tam jedne z ostatnich większych fragmentów lasu pierwotnego nizin europejskich.
Największy i najstarszy las w całej Europie Środkowej jest na Podlasiu
Puszcza Białowieska jest dzisiaj największym i najstarszym zachowanym lasem pierwotnym w Europie Środkowej. Las utrzymał się tam w swoim naturalnym kształcie na około 150 tysiącach hektarów. Leży na pograniczu polsko-białoruskim. W Polsce znajduje się nieco ponad 42 procent całego obszaru puszczy. Daje to około 62,5 tys. ha. Białoruska część jest znana jako "Bieławieżskaja Puszcza" i obejmuje pozostałą część tego obszaru.
Puszcza Białowieska od 1979 roku jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tworzy tym samym jeden z siedmiu światowych i jeden z trzech w Europie transgranicznych obiektów dziedzictwa światowego.
Puszcza Białowieska - lokalizacja. Gdzie znajdziemy obszar?
Obszar Puszczy Białowieskiej znajduje się na terenach granicznych Polski i Białorusi. W Polsce leży na terenie województwa podlaskiego, natomiast na Białorusi w obwodzie grodzieńskim. Drzewostan rozciąga się maksymalnie na dystansie 55 km ze wschodu na zachód i 51 km z południa na północ.
Za geograficzny środek puszczy uznawana jest miejscowość Białowieża. Z kolei największymi miastami położonymi w pobliżu puszczy są Hajnówka (w Polsce) oraz Grodno (na Białorusi).
Puszcza Białowieska a Białowieski Park Narodowy. Jaka jest różnica?
Co ważne, często mylone są pojęcia Puszczy Białowieskiej i Białowieskiego Parku Narodowego. Białowieski Park Narodowy stanowi część tejże puszczy i chroni najlepiej zachowany fragment lasu pierwotnego.
Park zajmuje powierzchnię ok. 10,5 tys. hektarów. Jest to około 1/6 polskiej części Puszczy Białowieskiej.
Puszczę Białowieską można zwiedzać. Znajdują się tam liczne ścieżki turystyczne. Umożliwiają one zwiedzanie lasów i obserwację dzikiej przyrody. Istnieją także specjalne trasy, które można zwiedzić z przewodnikiem. Niektóre obszary puszczy nie są jednak dostępne do zwiedzania, inne wymagają specjalnych zezwoleń. Dodatkowo, w sezonie letnim, dostęp do niektórych tras jest ograniczony ze względu na ochronę dzikiej przyrody.
Puszcza Białowieska - atrakcje. Z czego słynie?
Puszcza Białowieska to bogactwo przyrody, zarówno fauny i flory. Oprócz wilka i rysia, żyje tam największa populacja wolnego żubra na świecie. Te zobaczymy w rezerwacie pokazowym. W puszczy odkryć możemy także liczne gatunki drzew i wiele dzikich zwierząt.
Najpopularniejszą destynacją turystyczną jest niewątpliwie Białowieski Park Narodowy, a najchętniej uczęszczanym - Szlak Żubra.
Puszcza to jednak nie tylko przyroda. Znajdziemy tam także liczne zabytki, warte odwiedzenia. Między innymi:
- Muzeum Przyrodnicze w Białowieży,
- Kościół św. Mikołaja w Białowieży,
- Skansen w Nowosiółkach,
- stanowiska archeologiczne.