Turystyka

To miejsce na Podlasiu ma swój początek w XI wieku! Nawet Magda Gessler doceniła jego urok

2025-01-21 12:05

Województwo podlaskie jest jednym z najbardziej unikalnych regionów w Polsce. Tylko aby się o tym przekonać, trzeba tu przyjechać i samemu sprawdzić piękno bogatej przyrody, różnorodność kulturową i tradycyjną kuchnię. Przeglądając mapę województwa podlaskiego znaleźliśmy wiele miejscowości, które wpisują się w te cechy charakterystyczne. Tym razem przedstawiamy nową, taką, którą zachwyciła się nawet Magda Gessler.

Spis treści

  1. Podlasie - zielone płuca Polski
  2. To miasto na Podlasiu ma swój początek w XI wieku! Nie uwierzysz, z czego słynie
  3. Brańsk - co zobaczyć?

Podlasie - zielone płuca Polski

Pierwsze skojarzenie dotyczące województwa podlaskiego? Zdecydowanie “Zielone Płuca Polski”. Tak od lat o Podlasiu mówi cały kraj, zwłaszcza że właśnie w naszym regionie znajdują się aż cztery parki narodowe i trzy parki krajobrazowe. Jeżeli chodzi o przyrodę, będąc na Podlasiu musicie odwiedzić: 

  • Puszczę Białowieską,
  • Biebrzański Park Narodowy,
  • Narwiański Park Narodowy,
  • Suwalszczyznę.

Województwo podlaskie to jednak również miejsce współistnienia wielu kultur i religii, a w związku z tym bardzo ciekawej, różnorodnej kuchni. Co najważniejsze te cechy udało się zachować w wielu miastach i miasteczkach Podlasia, dlatego nadal są bardzo ciekawym miejscami na turystycznej mapie regionu. Sęk w tym, że nieodkrytymi, dlatego trzeba tu przyjechać, aby się zachwycić. 

QUIZ: Czy to miasto leży w Podlaskiem? Jak dobrze znacie miejscowości Podlasia?
Pytanie 1 z 10
Wybierz miasto z woj. podlaskiego:

To miasto na Podlasiu ma swój początek w XI wieku! Nie uwierzysz, z czego słynie

Przykładem takiego miasta jest Brańsk - leżący nad rzeką Nurzec, około 30 km na zachód od Bielska Podlaskiego. Miasteczko z bogatą historią, będącym ważnym miejscem z punktu widzenia kultury, historii i religii regionu. Co ciekawe, pierwsze ślady człowieka w Brańsku datuje się jeszcze na XI wiek! Właśnie wtedy rozpoczęła się budowa w Brańsku drewniano-ziemnego mazowieckiego grodu obronnego w miejscu zwanym dzisiaj “Zamczyskiem”. Przez wczesne lata w tej miejscowości odbywały się ważne bitwy historyczne, od XIV wieku włączone do Wielkiego Królestwa Litewskiego. Brańsk do Królestwa wraca w XVI wieku, na ten okres datuje się również największy rozwój ekonomiczny miejscowości. Tutaj też odbywały się zgromadzenia sejmu walnego RP. Co ważne, tuż po 1945 r. właśnie Brańsk został opanowany przez partyzantów 6 Brygady Wileńskiej AK kpt. Władysława Łukasiuka „Młota”, którzy rozbroili posterunek Milicji Obywatelskiej i rozstrzelali zastępcę komendanta do spraw politycznych, członka Komunistycznej Partii Zachodniej Białorusi i Polskiej Partii Robotniczej Eliasza Ostapczuka, a zarazem współpracownika UB. 

To z czego jednak słynie Brańsk, to ze stanowisk kultury amfor kulistych - neolitycznej kultury występującej na terenie Polski w latach 3100-2600 p.n.e. Ponadto kilka lat temu do Brańska zawitała sama Magda Gessler, która przyjechała ze swoimi "Kuchennymi Rewolucjami" i nie kryła zaskoczenia klimatem miasteczka.

Białystok Radio ESKA Google News
Autor:

Brańsk - co zobaczyć?

Jeśli zdecydujecie się odwiedzić Brańsk, musicie zobaczyć:

  • kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, 1859–1862 
  • dzwonnica z 1863 
  • kapliczka z figurą św. Piotra, ul. Binduga/Jana Kilińskiego, poł. XIX w. 
  • cmentarz rzymskokatolicki, 1852 
  • cmentarz prawosławny, 1803 
  • cmentarz żydowski 
  • drewniany dom, ul. Józefa Piłsudskiego 3, 1900
  • zagroda, ul. Józefa Piłsudskiego 15, XVIII–XIX w. 
  • grodzisko mazowieckie z XI wieku
  • drewniane koszary carskie z lat 1875–1890
  • układ przestrzenny z 1493–XVIII w.
Rolnicy. Podlasie. Gienek kontuzjowany. Córka ruszyła na pomoc