Znaleźliśmy skarbiec klimatycznych miejsc. To Podlasie!
Większość współczesnych turystów wybierając się w podróż nie może obyć się bez tradycyjnych turystycznych przewodników lub internetowych map Google. To one prowadzą ludzi po regionie, najczęściej zabierając użytkowników aplikacji lub czytelników w najbardziej popularne miejsca. Problem w tym, że takie podróżowanie nie ma nic wspólnego z odkrywaniem nowych miejsc, bo jesteście zdani na sztuczną inteligencję lub zdanie obcych osób. Dlatego jeśli chcecie odkryć Podlasie musicie wzorem słynnych podróży po Stanach Zjednoczonych wsiąść w samochód i ruszyć w drogę. Tylko w ten sposób zdołacie odkryć niesamowite miejsce, których piękno powali was na kolana. A województwo podlaskie ma mnóstwo takich miejscowości, również takich, które przed wielu laty były miastami, a dziś są wsiami lub osadami. Ale dawny blask i klimat udało się zachować, dlatego warto poświęcić swój czas i dać się ponieść odwadze, i ruszyć w Podlasie. My w ten sposób ostatnio odkryliśmy Korycin i jego zabytkową osadę sprzed blisko 1000 lat! Teraz przyszedł czas na kolejną perełkę, czyli Sidrę.
Sidra - kiedyś prężnie rozwijające się miasto, dziś malutka wieś
Sidra to niewielka wieś położona niedaleko Sokółki, od Białegostoku oddalona o około 62 kilometry. W latach 1566-1897 obecna niewielka miejscowość była już miastem, czyli jak widać w XVI wieku tereny te były zamieszkałe. Dobra na których została założona Sidra początkowo były własnością Gasztołdów, następnie Hołowczyńskich a pomiędzy 1538 a 1558 r. zostały objęte w posiadanie przez Andrzeja Wołłowicza. W 1566 r. Sidra otrzymała od króla Zygmunta Augusta prawa miejskie i wkrótce obok powstającego miasteczka w części południowo-wschodniej wzniesiono warowną rezydencję z bastejami. Następnie właścicielami miasta byli:
- Piotrowi Wołłowiczowi,
- Helena Wołłowiczowa,
- Krzysztof Potocki,
- Andrzej Potocki,
- Konstancja Maria Anna Szczuka,
- Ignacy Potocki,
- Rajmund Rembieliński,
- Wincenty i Wanda Hejnerowiczowie.
Dzięki wysiłkom wszystkich powyższych właścicieli w Sidrze do dziś mamy naprawdę dużo zabytków, jak na tak małą miejscowość. W związku z tym zachowały się Kościół Świętej Trójcy z XVIII w. wybudowany w stylu klasycystycznym oraz układ przestrzenny XVI wieku, charakterystyczny dla tamtej epoki. Historycznie najważniejszym zabytkiem Sidry są ruiny zamku zbudowanego około 1566 r. przez kanclerza wielkiego litewskiego Eustachego Wołłowicza, przebudowanego w 1610 r. przez podczaszego Krzysztofa Potockiego na pałac, zniszczony po 1863 roku. Warto odwiedzić również ruiny zboru kalwińskiego z 2 połowy XVI w. fundacji Wołłowiczów i Dwór Eynarowiczów (Eunarowiczów) z pocz. XX wieku.

Sidra - co zobaczyć w okolicy?
Z racji na swoje położenie na mapie Polski Sidra może być ciekawym punktem wyjścia do dalszego odkrywania Podlasia. W okolicy wsi polecamy:
- Deskale w Sitawce,
- Dąbrowa Białostocka,
- Suchowola,
- Wieża widokowa w Goniądzu,
- Zamek w Białogrądach.