Turystyka

Niewiarygodna wieś na Podlasiu, która do dzisiaj przyciąga swoim klimatem. W XVI wieku była prężnym miastem

2025-04-02 15:04

Podlasie to niesamowity arsenał klimatycznych miejsc, które warto odwiedzić nie tylko ze względu na ich urokliwość, ale również niesamowitą historię. Województwo podlaskie to jedno z niewielu takich regionów w Polsce, gdzie dawniej świetnie prosperujące miasta traciły na swojej randze i stawały się zwyczajnymi wsiami lub osadami. Ale z uwagi na swoją historię nadal zachowały dawną magię. Przykładem takiej miejscowości jest miejsce leżące przy jednej ze strategicznych dróg Podlasia.

Znaleźliśmy skarbiec klimatycznych miejsc. To Podlasie!

Większość współczesnych turystów wybierając się w podróż nie może obyć się bez tradycyjnych turystycznych przewodników lub internetowych map Google. To one prowadzą ludzi po regionie, najczęściej zabierając użytkowników aplikacji lub czytelników w najbardziej popularne miejsca. Problem w tym, że takie podróżowanie nie ma nic wspólnego z odkrywaniem nowych miejsc, bo jesteście zdani na sztuczną inteligencję lub zdanie obcych osób. Dlatego jeśli chcecie odkryć Podlasie musicie wzorem słynnych podróży po Stanach Zjednoczonych wsiąść w samochód i ruszyć w drogę. Tylko w ten sposób zdołacie odkryć niesamowite miejsce, których piękno powali was na kolana. A województwo podlaskie ma mnóstwo takich miejscowości, również takich, które przed wielu laty były miastami, a dziś są wsiami lub osadami. Ale dawny blask i klimat udało się zachować, dlatego warto poświęcić swój czas i dać się ponieść odwadze, i ruszyć w Podlasie. My w ten sposób ostatnio odkryliśmy Korycin i jego zabytkową osadę sprzed blisko 1000 lat! Teraz przyszedł czas na kolejną perełkę, czyli Sidrę.

Sidra - kiedyś prężnie rozwijające się miasto, dziś malutka wieś

Sidra to niewielka wieś położona niedaleko Sokółki, od Białegostoku oddalona o około 62 kilometry. W latach 1566-1897 obecna niewielka miejscowość była już miastem, czyli jak widać w XVI wieku tereny te były zamieszkałe. Dobra na których została założona Sidra początkowo były własnością Gasztołdów, następnie Hołowczyńskich a pomiędzy 1538 a 1558 r. zostały objęte w posiadanie przez Andrzeja Wołłowicza. W 1566 r. Sidra otrzymała od króla Zygmunta Augusta prawa miejskie i wkrótce obok powstającego miasteczka w części południowo-wschodniej wzniesiono warowną rezydencję z bastejami. Następnie właścicielami miasta byli:

  • Piotrowi Wołłowiczowi,
  • Helena Wołłowiczowa,
  • Krzysztof Potocki,
  • Andrzej Potocki,
  • Konstancja Maria Anna Szczuka,
  • Ignacy Potocki,
  • Rajmund Rembieliński, 
  • Wincenty i Wanda Hejnerowiczowie.

Dzięki wysiłkom wszystkich powyższych właścicieli w Sidrze do dziś mamy naprawdę dużo zabytków, jak na tak małą miejscowość. W związku z tym zachowały się Kościół Świętej Trójcy z XVIII w. wybudowany w stylu klasycystycznym oraz układ przestrzenny XVI wieku, charakterystyczny dla tamtej epoki. Historycznie najważniejszym zabytkiem Sidry są ruiny zamku zbudowanego około 1566 r. przez kanclerza wielkiego litewskiego Eustachego Wołłowicza, przebudowanego w 1610 r. przez podczaszego Krzysztofa Potockiego na pałac, zniszczony po 1863 roku. Warto odwiedzić również ruiny zboru kalwińskiego z 2 połowy XVI w. fundacji Wołłowiczów i Dwór Eynarowiczów (Eunarowiczów) z pocz. XX wieku.

Białystok Radio ESKA Google News

Sidra - co zobaczyć w okolicy?

Z racji na swoje położenie na mapie Polski Sidra może być ciekawym punktem wyjścia do dalszego odkrywania Podlasia. W okolicy wsi polecamy:

  • Deskale w Sitawce,
  • Dąbrowa Białostocka,
  • Suchowola,
  • Wieża widokowa w Goniądzu,
  • Zamek w Białogrądach.
Rolnicy. Podlasie. Gienek, Sławek i Walek naprawiają talerzówkę