ciekawostki

Wigierski Park Narodowy niesamowicie wyróżniony! To bezcenny obszar polskiej natury w Podlaskiem

2024-08-15 20:25

Wigierski Park Narodowy w woj. podlaskim jest uznawany za jeden z najbardziej malowniczych zakątków Polski. Dominuje tam świetnie wykształcony i zróżnicowany krajobraz pojezierny po ostatnim zlodowaceniu. Wyjątkowość tego obszaru podkreśla decyzja prestiżowej Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Niedawno park otrzymał także spore dofinansowanie.

Wigierski Park Narodowy rozpościera się w północnej części województwa podlaskiego. Zajmuje obszar trzech powiatów: suwalskiego, sejneńskiego i augustowskiego. Znajduje się także na północnym skraju Puszczy Augustowskiej, która stanowi największy zwarty kompleks leśny, jeśli chodzi o niziny Europy. Większość obszaru parku jest położona w centralnej części dorzecza Czarnej Hańczy.

Całość zajmuje powierzchnię 15085 ha. Z tego 1822 ha stanowi obszar będący pod ścisłą ochroną. Wigierski Park Narodowy utworzono w 1989 roku. Trafimy tam przemieszczając się na wschód od miasta Suwałki, do centrum regionu zwanego Suwalszczyzną.

Wigierski Park Narodowy wyróżniony. To bezcenny obszar polskiej natury w Podlaskiem

Wigierski Park Narodowy wyróżnia się niezwykłym bogactwem jezior, a wszystko to w otoczeniu rozległych lasów. W parku znajdują się 42 naturalne zbiorniki wodne. Szczególnie wyróżniają się niewielkie jeziorka dystroficzne czy suchary śródleśne. Największym i najsłynniejszym ze zbiorników jest jednak jezioro Wigry.

To właśnie ten cud natury zasłużył na szczególne wyróżnienie. W 1975 roku Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody umieściła jezioro Wigry na liście najcenniejszych zbiorników wodnych świata. Wszystko w ramach projektu "Aqua". Ten wyjątkowy akwen to jedno z najgłębszych jezior w Polsce.

Przez park przepływa również rzeka Czarna Hańcza, która stanowi dopływ Niemna. Swoim bogactwem natury tłumnie przyciąga turystów na spływy kajakowe. Leśno-jeziorny krajobraz uzupełniają otwarte tereny wsi, pól i łąk. To także niezwykle cenny przyrodniczo obszar. Występuje tam wiele gatunków roślin i zwierząt, takich jak: rysie, wilki, bobry, puchacze czy kormorany czarne.

Milion złotych dla Wigierskiego Parku Narodowego

Jak poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Wigierski Park Narodowy zmodernizuje Muzeum Wigier w Starym Folwarku na Suwalszczyźnie. Muzeum ma stać się nowocześniejsze i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Park otrzyma dofinansowanie od Unii Europejskiej na ponad milion zł. Całkowity koszt projektu wynosi 1,5 mln zł. W ramach projektu wnętrze budynku, w tym sale wystawowe zostaną gruntownie zmodernizowane. Unowocześniona i powiększona będzie także wystawa stała. Zgodnie z zapowiedzią w zmodernizowanym muzeum znajdą się urządzenia multimedialne, plansze oraz interaktywne makiety i modele, poświęcone m.in. przyrodzie Parku czy historii zlodowaceń, które wpłynęły na ukształtowanie jego terenu czy elementy akwariów, które prezentują ichtiofaunę jeziora Wigry.

ZOBACZ PONIŻEJ: Podlaska Atlantyda i legenda o skarbie. Dziś popularny zalew, kiedyś było tu osiem wsi!

Walka modliszki z szerszeniem. Nagranie Wigierskiego Parku Narodowego

Parki narodowe na Podlasiu. Wiesz, ile ich jest? Rozpoznasz je na mapie? Sprawdź się

Pytanie 1 z 20
Ile parków narodowych jest na Podlasiu?
Listen on Spreaker.